Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

02.07.2012

Wyjazd za granicę a obowiązek podatkowy w PIT

Pytanie podatnika: W styczniu 2012 r. mąż Wnioskodawczyni podjął pracę u norweskiego pracodawcy w Norwegii. Na początku marca Wnioskodawczyni wraz z mężem podjęli decyzję o przeprowadzeniu się na stałe do Norwegii. Wnioskodawczyni rozwiązała umowę o pracę i w marcu tego roku dołączyła do męża w Norwegii. W dniu 23 marca 2012 r. małżonkowie nadali list polecony zawierający aktualizację danych na formularzach ZAP-3 dotyczący zmiany ich adresu zamieszkania na adres w Norwegii. Czy Wnioskodawczyni wraz z mężem będzie podlegała ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 23.03.2012 r. (data wpływu 26.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego w Polsce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2011 roku Wnioskodawczyni i Jej mąż byli polskimi rezydentami podatkowymi. W dniu 15 stycznia 2012 roku mąż Wnioskodawczyni podjął pracę u norweskiego pracodawcy w Norwegii. Wnioskodawczyni od sierpnia 2011 roku wykonywała pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę z polskim pracodawcą (wynagrodzenie za pracę wypłacane było z dołu, nie później niż 10 dnia następnego miesiąca).

Na początku marca Wnioskodawczyni wraz z mężem podjęli decyzję o przeprowadzeniu się na stałe do Norwegii. Wnioskodawczyni rozwiązała umowę o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika dnia 13 marca 2012 roku. Termin wypowiedzenia upłynął 24 marca 2012 roku. Małżonkowie nie posiadają nieruchomości w Polsce.

Wnioskodawczyni z dniem 27 marca 2012 roku dołączyła do męża w Norwegii. W dniu 23 marca 2012 roku małżonkowie nadali list polecony w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego zawierający aktualizację danych na formularzach ZAP-3 dotyczący zmiany ich adresu zamieszkania na adres w Norwegii.

W 2012 roku mąż Wnioskodawczyni nie uzyskiwał i nie będzie uzyskiwać żadnych dochodów, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce. Wnioskodawczyni po zakończonym stosunku pracy do dnia 31 grudnia 2012 roku nie będzie uzyskiwać żadnych dochodów, które podlegałyby opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni wraz z mężem będzie podlegała ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zarówno ona jak i jej mąż będą podlegali ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie:

Zgodnie z updof osoba fizyczna, jeżeli nie ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlega obowiązkowy podatkowemu tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Na podstawie powyższych przepisów można wyciągnąć wniosek, iż polską rezydencję podatkową można zmienić w trakcie roku podatkowego na rezydencję innego państwa. Nastąpi to w momencie, gdy polski rezydent podatkowy wraz z najbliższą rodziną wyjedzie za granicę z zamiarem podjęcia pracy i osiedlenia się na stale w innym państwie przed przekroczeniem 183 dni pobytu w Polsce. Należy wówczas założyć, że z dniem wyjazdu za granicę w celu osiedlenia się w innym państwie nastąpi przeniesienie ośrodka interesów życiowych za granicę, a w związku z tym również zmiana nieograniczonego obowiązku podatkowego na ograniczony wciągu roku podatkowego (zmiana rezydencji podatkowej).

Należy uznać, że w związku z wyjazdem Wnioskodawczyni i jej męża do pracy do Norwegii z zamiarem osiedlenia się tam na stałe, doszło do zmiany ich rezydencji podatkowej z polskiej na norweską. Za dzień zmiany ich rezydencji podatkowej należy uznać 27 marca 2012 roku jako, iż jest to dzień, od którego oboje małżonkowie znajdują się w Norwegii z zamiarem stałego pobytu i od tego dnia ich ośrodek interesów życiowych znajduje się w Norwegii.

Z dniem zmiany rezydencji podatkowej wnioskodawczyni i jej mąż będą podlegali ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do złożenia rocznego zeznania podatkowego za 2012 rok w terminie do 30 kwietnia 2013 roku, w którym wykaże dochody uzyskane w Polsce ze stosunku pracy, który został rozwiązany za wypowiedzeniem umowy o pracę przez Wnioskodawczynię.

W związku z powyższym, stanowisko przedstawione we wniosku, Wnioskodawczyni uważa za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli ma...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »