Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.10.2014

Wydatki na samochód w kosztach przy braku ewidencji przebiegu pojazdu

Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca od 1 kwietnia 2014 r. nie prowadząc ewidencji pojazdów ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu naliczone odpisy amortyzacyjne od opisanych powyżej samochodów osobowych oraz wszelkie wydatki eksploatacyjne, w tym też na paliwo, związane z użytkowaniem przez Wnioskodawcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej opisanych samochodów osobowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2014 r. (data wpływu 30 czerwca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 5 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów naliczonych odpisów amortyzacyjnych oraz wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodów osobowych:

  • jest nieprawidłowe - w części dotyczącej wykorzystywania samochodów osobowych wyłącznie przy prowadzeniu działalności gospodarczej jako warunku niezbędnego do zaliczenia poniesionych wydatków w koszty,
  • jest prawidłowe - w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów naliczonych odpisów amortyzacyjnych oraz wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodów osobowych.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zobowiązany w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług w okresach miesięcznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Wnioskodawcy rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy tj. okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Wnioskodawca jest właścicielem poniżej opisanych samochodów osobowych, które są wykorzystywane przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a mianowicie:

  1. samochód osobowy AUDI A-6 - rok produkcji 2006, wprowadzony do ewidencji środków trwałych 21 kwietnia 2010 r. - wartość początkowa (użytkowany) 105.168,80 zł - nabyty bez VAT, umowa sprzedaży z dnia 12 kwietnia 2010 r. cena zakupu 100.000 zł + koszty rejestracji, podatek PCC i koszty wyposażenia razem 5.168,80, amortyzowany wg stawki indywidualnej - 40 % - metoda liniowa, użytkowany w spółce od 2010 r.
  2. samochód osobowy AUDI A-3 - rok produkcji 2006, wprowadzony do ewidencji środków trwałych 9 grudnia 2011 r. w cenie nabycia 30.197,50 zł, nabyty ze stawką "zw" w cenie zakupu 30.000 zł + 197,50 zł koszty rejestracji - użytkowany, amortyzowany wg stawki indywidualnej 40 % - metoda liniowa, w spółce użytkowany od 9 grudnia 2011 r.
  3. samochód osobowy MERCEDES - BENZ - rok produkcji 2009, wprowadzony do ewidencji środków trwałych 19 lipca 2012 r. wartość początkowa 85.374,38 zł - wcześniej użytkowany, nabyty bez VAT, faktura VAT marża z dnia 28 czerwca 2012 r.- wartość sprzedaży z podatkiem 85.000,00 zł + koszty rejestracji 374,38 zł, amortyzowany wg stawki indywidualnej dla samochodów używanych tj. 40 % - metoda liniowa, użytkowany w spółce od dnia 19 lipca 2012 r.,

zwanych dalej w skrócie samochodami osobowymi.

Wnioskodawca po dniu 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej nie złożył w Urzędzie Skarbowym informacji (na druku VAT-26), o której to informacji mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (Dz. U. z 2012 r., poz. 371), a także nie założył dla niniejszych samochodów osobowych ewidencji przebiegu pojazdu, o której to ewidencji mowa w art. 86a ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2014 r. i postanowił, że będzie od dnia 1 kwietnia 2014 r. zaliczał w 100% naliczone odpisy amortyzacyjne od posiadanych samochodów osobowych do kosztów uzyskania przychodu. Samochody osobowe są użytkowane przez pracowników Wnioskodawcy na podstawie upoważnień zarządu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca od 1 kwietnia 2014 r. nie prowadząc ewidencji pojazdów ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu naliczone odpisy amortyzacyjne od opisanych powyżej samochodów osobowych oraz wszelkie wydatki eksploatacyjne, w tym też na paliwo, związane z użytkowaniem przez Wnioskodawcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej opisanych samochodów osobowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 oraz art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo zaliczać od dnia 1 kwietnia 2014 r. do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z eksploatacją samochodów osobowych oraz naliczone odpisy amortyzacyjne, pod warunkiem jednak, że niniejsze samochody osobowe są przez Wnioskodawcę wykorzystywane wyłącznie przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Reasumując powyższe należy uznać, że strona od 1 kwietnia 2014 r. ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu naliczone odpisy amortyzacyjne od opisanych powyżej samochodów użytkowanych przez Wnioskodawcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz wszelkie wydatki związane z eksploatacją niniejszych samochodów osobowych, w tym wydatki na zakup paliwa. Natomiast bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, że Wnioskodawca dla ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »