Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

14.03.2017

Wydatki na nabycie gaśnic i systemu wykrywania stężeń gazów w kosztach firmy

Pytanie podatnika: Czy wydatki na zakup rozwiązań nie wynikających z przepisów BHP, PPOŻ lub w zakresie ochrony środowiska, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa są kosztem uzyskania przychodu dla celów podatkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 grudnia 2016 r. (data wpływu do Biura 2 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie gaśnic i systemu wykrywania stężeń gazów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2017 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie gaśnic i systemu wykrywania stężeń gazów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca chce ponieść koszty związane z poprawą stanu bezpieczeństwa. W tym celu chce ponieść koszty na zakup gaśnic w ilości większej niż wynikające z przepisów (norma na obiekt). Dodatkowo zamierza zainwestować w system wykrywania stężeń gazów. Nie jest on obowiązkowy. Pytanie dotyczy kwalifikowalności kosztów związanych z zapewnieniem (uzyskaniem) bezpieczeństwa poprzez zakup rozwiązań nie wynikających z przepisów BHP, PPOŻ oraz w zakresie ochrony środowiska.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki na zakup rozwiązań nie wynikających z przepisów BHP, PPOŻ lub w zakresie ochrony środowiska, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa są kosztem uzyskania przychodu dla celów podatkowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki takie są kosztem podatkowym pod warunkiem, że ich poniesienie wynika z analizy ryzyka i gwarantuje osiągnięcie efektu zwiększenia bezpieczeństwa lub go uprawdopodobnia.

Sam fak...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »