Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.09.2012

Wycieczka dla klientów firmy i VAT

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej, w celach promocyjnych stosuje programy lojalnościowe dla swoich klientów, polegające na gromadzeniu punktów i ich wymianie na nieodpłatne świadczenie usługi polegającej na przekazaniu praw do uczestnictwa w wycieczce. Ilość zgromadzonych punktów uzależniona jest od wartości zakupów w hurtowni Wnioskodawcy. Nagrody nie podlegają wymianie na towar lub inne produkty, nie przewiduje się też możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za nagrodę. Czy bezpłatne wydanie w ramach programu lojalnościowego nagród w postaci wycieczek dla klientów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy nieodpłatne wydanie klientom nagrody (w ramach programu lojalnościowego) przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy nieodpłatne wydanie klientom nagrody (w ramach Programu lojalnościowego) przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ww. wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 24 lutego 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych jako jednoosobowy podmiot gospodarczy. W ramach tej działalności, w celach promocyjnych stosuje programy lojalnościowe dla swoich klientów, polegające na gromadzeniu punktów i ich wymianie na nieodpłatne świadczenie usługi, polegające na przekazaniu praw do uczestnictwa w wycieczce. Okres trwania aktualnego programu lojalnościowego od dnia 1 sierpnia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. Wycieczka pod nazwą „….” odbędzie się w marcu 2012 roku. Organizator programu zapewni uczestnikom przeloty, transfery, wyżywienie, noclegi w hotelu, ubezpieczenie, opiekę pilota, udział w organizowanych podczas pobytu konferencji sprzedaży oraz panelach dyskusyjnych. Nagrody nie podlegają wymianie na towar lub inne produkty, nie przewiduje się też możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za nagrodę.

Zasada działania programu opiera się na przypisaniu nagrodzie określonej liczby punktów, które musi posiadać klient (zebrać w czasie trwania programu), by mógł nieodpłatnie otrzymać prawo uczestnictwa w wycieczce. Ilość zgromadzonych punktów uzależniona jest od wartości zakupów w hurtowni Wnioskodawcy. Czas trwania akcji promocyjnej, zasady uczestnictwa, zasady przyznawania nagród opisane są w regulaminie programu lojalnościowego. Uczestnik, który zakupi odpowiednią ilość towarów w okresie trwania programu będzie beneficjentem nagrody. Program lojalnościowy skierowany jest do podmiotów zewnętrznych - kontrahentów, którzy kupują towary hurtowni. Nie mogą w niej wziąć udziału pracownicy, współpracownicy jak również członkowie rodziny.

Prowadzony program lojalnościowy ma na celu zachęcanie kontrahentów do zakupów i tym samym zwiększaniu sprzedaży towarów, dlatego jest to ściśle związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że prowadzi działalności gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych jako jednoosobowy podmiot gospodarczy i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zakup wycieczki stanowiącej nagrodę przyznawaną w ramach Programu Lojalnościowego dokumentowany jest fakturą VAT od podmiotu będącego czynnym podatnikiem podatku VAT i służy wyłącznie czynnościom opodatkowanym. Jednostka obniża kwotę podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie wycieczki.

Organizatorem programu, jak Wnioskodawca wskazał we wniosku, jest firma Wnioskodawcy, która w celach promocyjnych stosuje programy lojalnościowe dla swoich klientów, polegające na gromadzeniu punktów i ich wymianie na nieodpłatne świadczenie usługi, polegające na przekazaniu praw do uczestnictwa w wycieczce. Firma Wnioskodawcy organizuje Program Lojalnościowy i przekazuje nagrodę w zamian za punkty (słowo „Organizator” we wniosku użyte zostało zamiennie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy bezpłatne wydanie w ramach programu lojalnościowego nagród w postaci wycieczek dla klientów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym nieodpłatne przekazanie nagród w postaci wycieczek na rzecz klientów, jako jedna z form działań promocyjno-reklamowych, mających na celu zwiększenie sprzedaży i zbudowanie stałego kręgu lojalnych odbiorców, jest czynnością ściśle związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Wnioskodawca nie musi naliczać podatku VAT należnego z tego tytułu.

Stanowisko to uzasadniają regulacje prawne zawarte w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią przepisu art. 8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług za odpłatne świadczenie usług uznaje się nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli zostaną spełnione łącznie warunki:

- nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
- podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

W opisanym stanie faktycznym ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług, polegające na przekazaniu kontrahentom praw do uczestnictwa w wycieczce. Przekazanie to ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem. Program lojalnościowy służy budowaniu marki firmy Wnioskodawcy na rynku, wizerunku, jak również zwiększeniu źródła przychodów z tytułu sprzedaży towarów handlowych.

Powyższe powoduje, że przekazanie nagrody w postaci wycieczki, jako czynności związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie spełnia przesłanki wymienionej w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta, jako nie stanowiąca odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT.

Przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2010 r. znak IPPP1-443-131/10-2/IGO, w którym Organ stwierdził „W związku z tym, że przekazanie nagrody w postaci wycieczki, jako czynności związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie spełnia przesłanki wymienionej w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta, jako nie stanowiąca odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem”.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca nawiązując do stanu faktycznego zwrócił uwagę, że Program Lojalnościowy organizowany jest celem zwiększenia sprzedaż...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »