Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.08.2013

Wartość początkowa wyremontowanego środka trwałego

Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił zabudowaną nieruchomość w skład której wchodzą obiekty wymagające kapitalnego remontu. Przewidywane wydatki służące do doprowadzenia tego środka trwałego do eksploatacji przekroczą kwotę 3500 zł. Po zakończeniu nakładów Wnioskodawca wprowadzi te obiekty do ewidencji środków trwałych jako jedną pozycję. Czy wartość poniesionych nakładów odtworzeniowych można zaliczyć bezpośrednio w koszty działalności gospodarczej jako remont obiektów, czy też zgodnie z art. 22g ust 17 ustawy o podatku rozliczać je należy poprzez odpisy amortyzacyjne jako zwiększenie wartości początkowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r, poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 czerwca 2013 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 czerwca 2013 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 30 listopada 2012 r. zakupił Pan zabudowaną nieruchomość o powierzchni 1,27 ha z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej. W skład zabudowań wchodzą:

  • budynek gospodarczo-socjalny,
  • warsztat,
  • wiata obudowana,
  • waga wozowa-15 tonowa,
  • kanał, myjnia.
  • stacja paliw i dystrybutory.

Wszystkie obiekty zostały zbudowane w latach 80-tych XX wieku w związku z czym wymagają kapitalnego remontu (wymiana dachów- eternit, wymiana okien, drzwi, posadzek, tynków, elewacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i centralnego ogrzewania, itp.). Zakupiona nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych, ponieważ zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środek trwały nie był kompletny i zdatny do użytku w dniu zakupu. Przewidywane wydatki służące do doprowadzenia przedmiotowego środka trwałego do eksploatacji przekroczą kwotę 3.500 zł i spowodują wzrost wartości początkowej w stosunku do wartości z dnia nabycia. Po zakończeniu nakładów wprowadzi Pan ten obiekt do ewidencji środków trwałych jako jedną pozycję.

Nadmienia Pan, że przedmiotem działalności gospodarczej jest świadczenie usług w zakresie gospodarki leśnej (wyrąb drewna, pielęgnacja terenów leśnych, nasadzenie itp.) dla okolicznych nadleśnictw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość poniesionych nakładów odtworzeniowych można zaliczyć bezpośrednio w koszty działalności gospodarczej jako remont obiektów, czy też zgodnie z art. 22g ust 17 ustawy o podatku rozliczać je należy poprzez odpisy amortyzacyjne jako zwiększenie wartości początkowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione od miesiąca kwietnia 2013 r. nakłady mają na celu przywrócenie wartości początkowej zakupionych obiektów, w związku z czym można je zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia jako remont. Wskazuje Pan, iż obiekty te nie będą podlegały rozbiórce i ponownemu odbudowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - wydatki na nabycie, wytworz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »