Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.03.2014

Wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie

Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym, który został wybudowany we własnym zakresie od podstaw i służy wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Czy prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej do naliczenia amortyzacji budynku usługowego na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego (cena rynkowa)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Od 2001 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych i pokrewnych. Z działalności gospodarczej rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów według stawki 19% (podatek liniowy).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla potrzeb działalności prowadzona jest ewidencja środków trwałych i ewidencja wyposażenia.

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym, który został wybudowany we własnym zakresie od podstaw i służy wyłącznie do celów działalności gospodarczej - nie ma w nim możliwości zamieszkania. Grunt został zakupiony w 2007 r. (wspólnie z małżonką, z którą Wnioskodawcę łączy wspólność majątkowa) z przeznaczeniem na cele prowadzenia działalności gospodarczej i pobudowania na nim budynku usługowego - zakładu pogrzebowego.

Budowa została rozpoczęta w 2008 r., a zakończona w 2013 r., natomiast w dniu 6 grudnia 2013 r. została wydana decyzja o oddaniu budynku do użytkowania. Z dniem 31 grudnia 2013 r. budynek usługowy wraz z gruntem zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W związku z tym, że część robót budowlanych została wykonana systemem gospodarczym, Wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować wszystkich kosztów (m.in. prac związanych z gładziami, malowaniem, kładzeniem płytek podłogowych i ściennych, paneli podłogowych).

Koszt wytworzenia budynku usługowego systemem gospodarczym i poniesionych kosztów jest wyższy, niż koszt poniesionych wydatków na podstawie faktur zakupu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej do naliczenia amortyzacji budynku usługowego na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego (cena rynkowa)?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowanie do art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia użycia.

Ponadto, na podstawie art. 22g ust. 9 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4 - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8 przez biegłego, powołanego przez podatnika.

Z kolei, art. 19 ust. 3 cytowanej ustawy stanowi, że wartość rynkową, o której mowa ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W związku z powyższym - w opinii Wnioskodawcy, ustalenie wartości początkowej budynku usługowego na podstawie wyceny biegłego jest zasadne. Z uwagi na powyższe, budynek usługowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych na podstawie wyceny, wyższej wartości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późń. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w cytowanym przepisie, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma, lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »