Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

07.08.2012

VAT: Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w sierpniu 2008 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który był użytkowany przez Wnioskodawcę na podstawie ww. umowy do sierpnia 2011 r. 5 sierpnia 2011 r. samochód został wykupiony od Towarzystwa leasingowego, a następnie, w tym samym miesiącu, został sprzedany podmiotowi zewnętrznemu (podatnikowi VAT). Jaką stawkę VAT Wnioskodawca powinien zastosować przy sprzedaży tego samochodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2011 r. (data wpływu 29 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2011 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu operacyjnego.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 grudnia 2011 r. (data wpływu 29 grudnia 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 16 grudnia 2011 r. znak: IBPP1/443-1498/11/LSz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą, której głównym profilem jest budownictwo inżynieryjno-torowe. W miesiącu sierpniu 2011 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży 3 samochodów osobowych.

Od sierpnia 2008 r. do sierpnia 2011 r. Wnioskodawca użytkował na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. Wnioskodawca odliczył zgodnie z obowiązującymi przepisami z faktur za leasing 60% podatku VAT (nie więcej niż 6.000 zł). W sierpniu 2011 r. Wnioskodawca wykupił od Towarzystwa leasingowego wyżej wymieniony samochód. W tym samym miesiącu został sprzedany podmiotowi zewnętrznemu (podatnikowi VAT).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podał, że w dniu 11 sierpnia 2008 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy będący przedmiotem wniosku.

W dniu 20 sierpnia 2008 r. samochód ten został przekazany firmie Wnioskodawcy do użytkowania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a następnie dnia 5 sierpnia 2011 r. wykupiony od Towarzystwa leasingowego - przedmiot leasingu nie został zakupiony jako towar handlowy. Pojazd był wykorzystywany wyłącznie do działalności opodatkowanej. W dniu 31 sierpnia 2011 r. samochód sprzedano podmiotowi zewnętrznemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę VAT Wnioskodawca powinien zastosować przy sprzedaży tego samochodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca musi go opodatkować stawką 23%. Bowiem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2, który mówi, iż „ zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego” i zgodnie z art. 43 ust. 2 „przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel". Umowa leasingowa Wnioskodawcy zawierała zapisy świadczące o fakcie, iż finansujący jest właścicielem przedmiotu leasingu. Zgodnie z zapisem § 1 umowy „Finansujący zobowiązany jest do nabycia, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, Przedmiotu Leasingu od oznaczonego Dostawcy i oddania Przedmiotu Leasingu Korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, na zasadach określonych w Ogólnych Warunkach Leasingu, stanowiących załącznik do tej umowy, Finansujący przez okres umowy jest właścicielem przedmiotu leasingu, którym jest pojazd. Na podstawie § 6 tejże umowy po upływie okresu umowy leasingu przysługiwało Wnioskodawcy prawo nabycia przedmiotu leasingu z czego Wnioskodawca skorzystał i właścici...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »