Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.11.2012

VAT: Sprzedaż lokalu użytkowego wycofanego z działalności

Pytanie podatnika: Czy przy sprzedaży lokalu użytkowego, wycofanego uprzednio z prowadzonej działalności gospodarczej spółki cywilnej i następnie wynajętego, Wnioskodawczyni zapłaci podatek VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2012 r. (data wpływu 29 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 14 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży lokalu użytkowego po uprzednim wycofaniu z prowadzonej działalności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m. in. w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży lokalu użytkowego po uprzednim wycofaniu z prowadzonej działalności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 4 marca 1997 r. nabyła Pani prawo własności nieruchomości (lokalu użytkowego o powierzchni użytkowej 84,40 m2), co potwierdza akt notarialny. Powyższy lokal nabyła Pani wspólnie z udziałowcem spółki. Na podstawie umowy spółki cywilnej zawartej w dniu 18 czerwca 1990 r. wynika, że wniosła Pani do powyższej spółki wkłady stanowiące 80% wartości wszystkich wkładów wniesionych do spółki, a drugi wspólnik wniósł wkłady stanowiące 20% wartości wszystkich powyższych wkładów i w tych proporcjach uczestnicy uczestniczą w zyskach i stratach spółki. Nabycia lokalu dokonano na prawach wspólności łącznej (jako wspólnicy spółki cywilnej).

Wspólnicy nabyli lokal za kwotę brutto: 123.561,60 zł, netto: 101.280,00 zł (kwota 22.281,60 zł jest kwotą podatku VAT). Lokal został zakupiony na firmę i cały VAT w kwocie 22.281,00 zł został odliczony od podatku VAT w deklaracji VAT jako zakup środka trwałego. W dniu 30 marca 1998 r. wspólnik wystąpił ze spółki cywilnej, zaś w jego miejsce wstąpił Pani mąż. Powyższy fakt został potwierdzony aktem notarialnym dnia 30 marca 1998 r. W dniu 25 grudnia 2007 r. nastąpił podział majątku Pani i męża - cały ww. lokal użytkowy został przypisany Pani za kwotę 220.000,00 zł. Fakt ten potwierdzono w akcie notarialnym z dnia 28 grudnia 2007 r.

Przedsiębiorstwo cały czas funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Obecnie chce Pani zlikwidować firmę oraz wycofać lokal użytkowy ze środków trwałych i wynająć go „na umowę dzierżawy” jako osoba fizyczna.

W uzupełnieniu do wniosku wskazała Pani, że powyższy lokal nie był ulepszony („wydatki poniesione na ulepszenie nieruchomości nie stanowiły 30% wartości początkowej”). Zamierza Pani wycofać środek trwały z działalności gospodarczej w dniu 1 września 2012 r., natomiast sprzedaży lokalu handlowego, tj. środka trwałego, zamierza dokonać 30 grudnia 2012 r.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu do wniosku, sformułowano m. in. pytanie sprowadzające się do wyjaśnienia kwestii, czy przy sprzedaży lokalu użytkowego, wycofanego uprzednio z prowadzonej działalności gospodarczej spółki cywilnej i następnie wynajętego, zapłaci Pani podatek VAT?

Pani zdaniem, wyrażonym w uzupełnieniu do wniosku, przy sprzedaży lokalu użytkowego nie powinna zapłacić podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast przez dostawę towarów, w świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (&helli...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »