Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.08.2014

VAT. Rozliczenie zaliczki na usługi budowlane

Pytanie podatnika: Czy Spółce po otrzymaniu zaliczki od Inwestora na wykonywanie prac budowlanych, w tym tynków gipsowych, w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, przysługuje prawo uznania, że otrzymane zaliczki są opodatkowane VAT według stawki 8%, którą to stawkę podatku Spółka będzie miała prawo wskazać w fakturach dokumentujących otrzymanie zaliczki na wykonanie robót budowlanych, ewidencjonowanych w ewidencjach prowadzonych dla celów VAT za dany miesiąc rozliczeniowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 13 czerwca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania 8% stawką podatku otrzymanej zaliczki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2014 r. został złożony wniosek uzupełniony dniu 13 czerwca 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania 8% stawką podatku otrzymanej zaliczki.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się aktualnie wykonywaniem usług budowlanych na zlecenie oraz sprzedażą materiałów budowlanych. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, w zakresie podatku od towarów i usług zobowiązanym do składania deklaracji miesięcznych. W dniu 10 lutego 2014 r. Spółka podpisała umowę z firmą R Spółka komandytowa z siedzibą w B, zwaną dalej Inwestorem, na wykonanie tynków w lokalach mieszkalnych w budynku wielomieszkalnym, w tym tynków w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym oraz tynków w klatkach schodowych i lokalach usługowych. W ramach zawartej umowy Spółka od Inwestora otrzymała w dniu 24 kwietnia 2014 r. zaliczkę na rachunek bankowy w kwocie 200.000,00 zł (dwieście tysięcy złotych), którą to zaliczkę Spółka udokumentowała fakturą z dnia 25 kwietnia 2014 r., wskazując, że zaliczka jest opodatkowana według stawki podatkowej w wysokości 8% i naliczyła od otrzymanej zaliczki należny podatek w wysokości 14.814,00 zł, który został zaewidencjonowany w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług za miesiąc kwiecień 2014 r.

Jednocześnie w dniu 28 kwietnia 2014 r. Spółka zawiadomiła Inwestora, że otrzymana przez nią w dniu 24 kwietnia 2014 r. zaliczka w kwocie 200.000,00 zł dotyczy wyłącznie wykonania tynków w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Spółka przewiduje, że w przyszłości po popisaniu kontraktu lub umowy na wykonanie tynków w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem budownictwa mieszkaniowego, przed wykonaniem zleconych prac, będzie otrzymywała od Inwestorów zaliczki na wykonanie tynków. Dokumentując otrzymaną zaliczkę fakturą ze wskazaniem, że jest ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 8%, strona będzie zawiadamiała jednocześnie Inwestora, że niniejsza zaliczka dotyczy wyłącznie robót budowlanych wykonywanych w lokalach mieszkalnych objętych programem budownictwa mieszkaniowego.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że przedmiotem zapytania są roboty budowlane w zakresie wykonania tynków, które są wykonywane w nowo wybudowanym budynku wielomieszkaniowym. Z uwagi na powyższe należy uznać, że jest to część zadania inwestycyjnego w zakresie budowy obiektu sklasyfikowanego w PKOB 11.

Umowa z inwestorem na wykonanie tynków została podpisana przez strony w dniu 10 lutego 2014 r.
Zaliczkę od inwestora Spółka otrzymała na rachunek bankowy w dniu 24 kwietnia 2014 r. Sposób przyporządkowania otrzymanej zaliczki (wyłącznie na roboty wykonywane w lokalach objętych społecznym programem budownictwa) wynikał z samodzielnej decyzji Spółki, o której to decyzji został powiadomiony inwestor w formie pisemnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Spółce po otrzymaniu zaliczki od Inwestora na wykonywanie prac budowlanych, w tym tynków gipsowych, w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, przysługuje prawo uznania, że otrzymane zaliczki, w tym zaliczka z dnia 24 kwietnia 2014 r., są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki podatkowej w wysokości 8%, którą to stawkę podatku od towarów i usług Spółka będzie miała prawo wskazać w fakturach dokumentujących otrzymanie zaliczki na wykonanie robót budowlanych, ewidencjonowanych w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku od towarów i usług za dany miesiąc rozliczeniowy?

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje z dniem otrzymania zaliczki. Z uwagi na fakt, że Spółka otrzymuje od Inwestora zaliczki na wykonywanie prac budowlanych, w tym tynków gipsowych, w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, stosownie do art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotowe zaliczki winny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki podatkowej w wysokości 8%. Reasumując, w ocenie Spółki należy uznać, że po otrzymaniu zaliczki od Inwestora na wykonywanie prac budowlanych, w tym tynków gipsowych, w lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, przysługuje prawo uznania, że otrzymane zaliczki, w tym zaliczka z dnia 24 kwietnia 2014 r., są opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki podatkowej w wysokości 8%, którą to stawkę podatku od towarów i usług Spółka będzie miała prawo wskazać w fakturach dokumentujących otrzymanie zaliczki na wykonanie robót budowlanych, a kwotę podatku należnego b...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »