Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.07.2014

VAT: Przekazanie własnych wyrobów na potrzeby firmy

Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT oraz z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Wnioskodawca uznaje za dostawę towarów przekazanie partii swoich wyrobów gotowych na potrzeby inwestycyjne wewnątrz firmy wykorzystywanych do celów działalności przedsiębiorstwa, a zatem czy Wnioskodawca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku należnego VAT od przekazania wyrobów - okien - na potrzeby inwestycyjne - budowę nowej hali w której prowadzona będzie produkcja Wnioskodawcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 lutego 2014 r. (data wpływu 28 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania partii wyrobów gotowych na potrzeby inwestycyjne wewnątrz firmy wykorzystywanych do celów działalności przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania partii wyrobów gotowych na potrzeby inwestycyjne wewnątrz firmy wykorzystywanych do celów działalności przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się produkcją wyrobów z segmentu stolarki okiennej (PCV i aluminium).

Aktualnie Wnioskodawca jest w trakcie budowy nowej, kolejnej hali produkcyjnej, w której produkowane będą okna PCV i z aluminium. Do zakończenia budowy hali produkcyjnej potrzebne są okna. Postanowiono, że w tym celu, w ramach potrzeb wewnętrznych nastąpi przekazanie partii okien aluminiowych i PCV - wyprodukowanych przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca nadmienia ponadto, iż prowadzi działalność opodatkowaną i dokonuje obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie materiałów do produkcji wyrobów stolarki okiennej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT oraz z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Wnioskodawca uznaje za dostawę towarów przekazanie partii swoich wyrobów gotowych na potrzeby inwestycyjne wewnątrz firmy wykorzystywanych do celów działalności przedsiębiorstwa, a zatem czy Wnioskodawca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku należnego VAT od przekazania wyrobów - okien - na potrzeby inwestycyjne - budowę nowej hali w której prowadzona będzie produkcja Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, powołując się na art. 7 ust. 2 ustawy VAT, który opiera się na przepisie art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE, przekazanie przez firmę Wnioskodawcy części wyrobów gotowych (okien) na wykończenie nowej hali produkcyjnej nie stanowi na mocy powyżej zacytowanego przepisu ustawy VAT dostawy towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »