Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Fakturowanie VAT

09.01.2019

VAT: Podatek od nieruchomości nie podlega refakturowaniu

Pytanie: W lipcu 2018 r. Spółka kupiła nieruchomość od Firmy B. Przekazanie całości nieruchomości miało nastąpić do 15 października. Spółka obciąży sprzedającego (Firmę B), czyli będzie domagać się zwrotu podatku od nieruchomości za okres od lipca do 15 października 2018 r. Czy obciążenie Firmy B podatkiem od nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT? Czy Spółka, obciążając Firmę B podatkiem od nieruchomości powinna wystawić fakturę VAT? 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2018 r. (data wpływu 24 września 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 listopada 2018 r. (data wpływu 4 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT podatku od nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT podatku od nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 listopada 2018 r. (data wpływu 4 grudnia 2018 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy oraz przeformułowania pytań i stanowisk.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W lipcu 2018 r. Spółka kupiła nieruchomość od Firmy B. Zgodnie z postanowieniem aktu notarialnego przekazanie całości nieruchomości miało nastąpić do dnia 15 października. Do tego czasu wszelkie koszty i ciężary związane z wykorzystywaniem nieruchomości miały obciążać stronę sprzedającą (Firmę B).

Spółka jako kupujący, w momencie podpisania aktu notarialnego stała się podatnikiem podatku od nieruchomości. Zgodnie z aktem notarialnym Spółka obciąży sprzedającego (Firmę B), czyli będzie domagać się zwrotu podatku od nieruchomości za okres od lipca do 15 października 2018 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy obciążenie Firmy B podatkiem od nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?
  2. Czy Spółka, obciążając Firmę B podatkiem od nieruchomości powinna wystawić fakturę VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatnikiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym równ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »