Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.10.2012

VAT od sprzedaży samochodu osobowego

Pytanie podatnika: Czy przy sprzedaży samochodu osobowego (środka trwałego) Wnioskodawca ma prawo naliczyć tylko taką kwotę podatku należnego VAT, jaką sam miał prawo odliczyć przy jego zakupie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu 7 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 7 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 marca 2012 r. (data wpływu 7 marca 2012 r.) zawierającym przeformułowane pytanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 30 września 2011 r. Wnioskodawczyni, będąca właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej nabyła samochód osobowy (pojazd został zakupiony w kredycie z minimalną wpłatą własną wynoszącą 0% wartości pojazdu). Samochód kupiono w celu wykorzystywania go w prowadzonej działalności przez okres dłuższy niż jeden rok. W miesiącu październiku 2011 r. ww. samochód został zarejestrowany. W związku z powyższym również w miesiącu październiku 2011 r. na podstawie faktury VAT wystawionej przy nabyciu pojazdu, Zainteresowana wprowadziła samochód do Ewidencji Środków Trwałych oraz zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w wysokości 60% kwoty podatku wykazanego w fakturze VAT nie więcej niż 6.000 zł. Dokładna kwota odliczonego podatku z tytułu nabycia ww. samochodu wyniosła 6.000 zł.

Z powodu nieoczekiwanych, losowych zdarzeń, które to spowodowały bardzo trudną sytuację finansową Wnioskodawczyni, w dniu 21 października 2011 r. (jako jedyny i najszybszy sposób odzyskania płynności finansowej) dokonano sprzedaży opisywanego wcześniej samochodu osobowego.

Niestety, już po dokonaniu transakcji sprzedaży pojazdu, Zainteresowana uzyskała informację, że nie ma możliwości zastosowania zwolnienia, o którym mowa w paragrafie 13 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też przy sprzedaży samochodu za cenę rynkową 79.674,80 zł netto, zmuszona była wystawić fakturę VAT ze stawką 23% (tj. kwota podatku VAT należnego wyniosła 18.325,20 zł).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy sprzedaży samochodu osobowego (środka trwałego) Wnioskodawczyni ma prawo naliczyć tylko taką kwotę podatku należnego VAT, jaką sama miała prawo odliczyć przy jego zakupie?

Zdaniem Wnioskodawczyni, podatek VAT powinien być neutralny. W przypadku sprzedaży samochodu osobowego przed terminem 6 miesięcy od dnia jego zakupu, kwota podatku należnego powinna być równa kwocie, którą przy zakupie ww. samochodu Zainteresowana miała prawo odliczyć. W innym przypadku cała operacja sprzedaży opisywanego powyżej samochodu powoduje ogromną stratę w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni i zamiast (jak było w zamierzeniu) ratować jej firmę przed zapaścią finansową, powoduje jej definitywne bankructwo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a. z tytułu nabycia towarów i usług,
b. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w ar...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »