Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.06.2014

VAT od sprzedaży nakładów poniesionych na obce środki trwałe

Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozwiązał umowy najmu lokali. Jednocześnie dokonał zbycia inwestycji w obce środki trwałe na rzecz innych podmiotów, które zamierzają otworzyć działalność w tychże zaadoptowanych lokalach. Sprzedaż tę opodatkował podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23% i zaliczył przychody ze sprzedaży nakładów jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 25 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nakładów poniesionych na obce środki trwałe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nakładów poniesionych na obce środki trwałe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z wynajmowanych powierzchni usługowych, znajdujących się w budynkach handlowo-usługowych, np. w galeriach handlowych. Lokale te Zainteresowany adaptował i przerabiał w sposób umożliwiający ich dostosowanie do potrzeb prowadzonej przez Niego działalności, np. zabudowując je ściankami rygipsowymi, przegrodami, adoptował instalację elektryczną na potrzeby lokalu oraz dokonywał przeróbek tychże lokali pod kątem własnych potrzeb.

Na wszystkie tego typu prace adaptacyjno-modernizacyjne Wnioskodawca posiada dokumenty w postaci wystawionych przez sprzedawców, wykonawców faktur VAT.

Ponieważ wszystkie te prace wykonywane były w lokalach niebędących własnością Zainteresowanego, zostały zakwalifikowane i ujęte w ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy jako „inwestycje w obcych środkach trwałych”.

W roku 2013 Zainteresowany rozpoczął proces restrukturyzacji swojej działalności rezygnując z prowadzenia części z kilku w wynajmowanych przez siebie do tej pory lokalach.

W związku z tym Wnioskodawca rozwiązał umowy najmu lokali. Jednocześnie jednak dokonał zbycia owych „inwestycji w obce środki trwałe” na rzecz innych podmiotów, które zamierzają otworzyć działalność w tychże zaadoptowanych lokalach przez Zainteresowanego.

Jednocześnie uznając, że pomimo że nie jest właścicielem tychże nakładów, to jednak otrzymał za przeniesienie prawa do nakładów na inne osoby wynagrodzenie, sprzedaż tę opodatkował podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23%. Oczywiście zaliczył owe przychody ze sprzedaży nakładów jako przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo zaliczając przychody ze zbycia nakładów w obce środki trwałe do sprzedaży opodatkowanej i stosując stawkę podstawową?

Zdaniem Wnioskodawcy, postąpił On prawidłowo.

W myśl przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W ocenie Zainteresowanego, nie można traktować zbycia nakładów w obce środki trwałe jako dostawy, bowiem nakłady nie są - zgodnie ze stosownymi definicjami zawartymi w kodeksie cywilnym - rzeczą, nie stanowią odrębnej rzeczy, a i nie są też w związku z tym przedmiotem odrębnej własności.

Jednak w myśl dyspozycji art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, wszystko co nie spełnia definicji dostawy (każde świadczenie) jest traktowane jako usługa, tu przepis wskazuje na kilka przykładowych stanów faktycznych wypełniających tę dyspozycję (przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności, świadczenie usług w związku z nakazem organu). Nie jest to jednak katalog zamknięty. Wykładnia gramatyczna owego przepisu szczególnie w kontekście zasady powszechności opodatkowania podatkiem VAT wskazuje, że jest to swoiste „dopełnienie” pojęcia dostawy towarów, mające właśnie na celu zapewnienie powszechności opodatkowania transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. Stąd właśnie uznanie przez Wnioskodawcę, że ponieważ dokonywał zbycia za wynagrodzeniem nakładów związanych ze swoją działalnością gospodarczą i skoro z tytułu tejże działalności jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, to transakcję tę należało zaliczyć do podlegających opodatkowaniu. Ponieważ w wykazie stawek obniżonych zawartych w ustawie nie ma wyjątku określonego dla ww. sytuacji, podlega ona opodatkowaniu wg stawki podstawowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami - według art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a ta...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »