Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

14.01.2019

VAT od najmu prywatnego po utracie zwolnienia podmiotowego

Pytanie: Jak potraktować najem prywatny po przekroczeniu 200.000 i zarejestrowaniu się na VAT? Czy usługi te będą zwolnione od podatku VAT jako usługi mieszkaniowe na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, czy będą to usługi opodatkowane stawką 8% na podstawie poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT jako usługi związane z zakwaterowaniem?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2018 r. (data wpływu 16 listopada 2018 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu uzupełniony w dniu 21 grudnia 2018 r. ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego odzieżą i jest właścicielem budynku mieszkalnego, w którym mieszka oraz wynajmuje pokoje do zamieszkania przez pracowników różnych Firm. Wynajem ten opodatkowuje „podatkiem dochodowym zryczałtowanym”.

W miesiącu październiku bieżącego roku Wnioskodawca przekroczył obrót łączny (z handlu i wynajmu) 200.000 zł i zarejestrował się jako czynny podatnik VAT.

Firmy wynajmują u Wnioskodawcy pokoje do zamieszkania swoim pracownikom na różne okresy od kilku do kilkudziesięciu dni pobytu (w zależności od wykonywanej pracy na pobliskim terenie).

Na podstawie zestawienia/zamówienia przez internet dotyczącego ilości osób, ilości dni i ustalonej stawki za osobodzień Wnioskodawca wystawiał faktury na firmy, które przelewają określoną na fakturze kwotę na konto bankowe Wnioskodawcy. Firmy są różne: polskie i zagraniczne. Faktury Wnioskodawca wystawiał ze stawką „zw” do przekroczenia 200.000 zł obrotu. W nazwie usługi na fakturze wpisywał „wynajem pokoi w ...(adres) na łączną kwotę .... dodatkowo dopisuje: ilość osób, data pobytu oraz wynegocjowana stawka za osobodzień”.

Zgodnie z PKWiU w dziale 55 „Usługi związane z zakwaterowaniem” są wydzielone:

  • 55.20.19.0 Pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi,
  • 55.90.19.0 Pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem gdzie indziej nieokreślone.

W związku z powyższą klasyfikacją zdaniem Wnioskodawcy świadczy on usługi krótkotrwałego zakwaterowania dla pracowników ze zgłaszających się Firm.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Jak potraktować najem prywatny po przekroczeniu 200.000 i zarejestrowaniu się na VAT?
Czy usługi te będą zwolnione od podatku VAT jako usługi mieszkaniowe na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, czy będą to usługi opodatkowane stawką 8% na podstawie poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT jako usługi związane z zakwaterowaniem ?

Zdaniem Wnioskodawcy, wynajmując pokoje mieszkalne bez obsługi dla firm na zakwaterowanie ich pracowników na określony z góry okres (okres jest bardzo różny od kilku do kilkudziesięciu dni) jest to usługa krótkotrwałego zakwaterowania podlegająca stawce VAT w wysokości 8% na podstawie Załącznika Nr 3 poz. 163 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danej czynności, której miejsce świadczenia lub dostawy znajduje się na terytorium kraju, istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym, wydając przedmiotową interpretację organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, tj. na podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji.

Zauważyć należy, że zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - dalej: „PKWiU”, zaliczanie danego produktu do odpowiedniego g...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »