Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

22.10.2019

VAT od najmu lokalu niemieszkalnego na cele mieszkalne

Pytanie: Wnioskodawca jest właścicielem obiektu budowlanego, który kiedyś był hotelem obecnie jednak są tam lokale niemieszkalne. Wnioskodawca wynajmuje w tej nieruchomości lokale w postaci pokojów, kuchni z wyposażeniem, łazienki z toaletą. Najemca przeznacza przedmiot najmu dla pracowników. Najemca oświadczył w umowie, że nieruchomość będzie używał wyłącznie na cele mieszkalne. Czy ww. najem jest opodatkowany stawką 23% czy stawką 8%?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2019 r. (data wpływu 27 sierpnia 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2019 r. (data wpływu 4 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku w wysokości 23% usługi najmu nieruchomości najemcy, który udostępnia pomieszczenia pracownikom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką podatku w wysokości 23% usługi najmu nieruchomości najemcy, który udostępnia pomieszczenia pracownikom. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 października 2019 r. (data wpływu 4 października 2019 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jest właścicielem obiektu budowlanego, który kiedyś był hotelem obecnie jednak są tam lokale niemieszkalne. Wnioskodawca wynajmuje w tej nieruchomości lokale w postaci pokojów, kuchni z wyposażeniem, łazienki z toaletą. Najemca przeznacza przedmiot najmu dla pracowników. Najemca oświadczył w umowie, że nieruchomość będzie używał wyłącznie na cele mieszkalne. Czynsz najmu określony jest jako stawka od osoby miesięcznie. Czynsz zawiera opłatę za media dostępne w przedmiocie najmu. Jako wynajmujący Wnioskodawca zapewnia umeblowanie pomieszczeń w łóżka, pościel, szafy, szafki, zapewnia ogrzewanie, wyposażenie kuchni w urządzenia jak lodówki, kuchenki, naczynia. Jako wynajmujący nie świadczy żadnych usług towarzyszących takich jak sprzątanie, recepcja, usługi gastronomiczne. Nastąpiło protokolarne przekazanie przedmiotu umowy najemcy, który udostępnia te pomieszczania pracownikom.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że wynajmowane przez niego lokale mają charakter niemieszkalny. Zgodnie z umową wynajmujący wynajmuje, a najemca bierze w najem długoterminowy - z przeznaczeniem do dalszego oddania w całości lub części do bezpłatnego lub płatnego używania lub dalszy podnajem, na co wynajmujący wyraża zgodę - część nieruchomości składającej się z lokali użytkowych, zwaną dalej w umowie nieruchomością, która pomieści łącznie 23 osoby, a po aneksie 57 osób. W umowie nie ma zapisu, że lokale te mogą być wykorzystane przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy najem nieruchomości w przedstawionym stanie faktycznym jest opodatkowany stawką 23% w oparciu o art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, czy stawką 8% w oparciu o art. 41 ust. 2
w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, czy też stawką podstawową w wysokości 23%?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym usługa najmu jest opodatkowana stawką podstawową. Bowiem Wnioskodawca nie świadczy żadnych usług towarzyszących jak obiekty krótkotrwałego zakwaterowania takich jak sprzątanie, pranie, recepcja, gastronomia. W ocenie Wnioskodawcy nie ma zastosowania stawka obniżona, o której mowa w art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy. Pośrednim potwierdzeniem stanowiska Wnioskodawcy jest wyrok NSA z dnia 8 maja 2018 r. sygn. I FSK 1182/16.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) - z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »