Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

18.07.2019

VAT marża: Towar nowy, ale używany

Osoby, zajmujące się kupnem i sprzedażą różnego rodzaju przedmiotów od osób fizycznych czasem wchodzą w posiadanie towaru handlowego, który jest fabrycznie nowy. Posiada oryginalne opakowanie, pełną lub ograniczoną gwarancję producenta, nigdy nie był przez pierwotnego posiadacza używany. Nabywcy, podatnicy VAT, kupując ten towar nie zyskują prawa odliczenia podatku - sprzedawca nie wystawia przecież faktur VAT. Aby odsprzedaż miała sens ekonomiczny, konieczne jest zastosowanie do rozliczenia podatku procedury VAT marża. Czy jednak można ją zastosować w sytuacji sprzedaży towaru nowego, skoro ustawa o VAT mówi o tej procedurze w odniesieniu do towaru używanego? Oto (korzystne dla podatnika) rozstrzygnięcie KIS w takiej właśnie sprawie.

(...)

Stan faktyczny

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży telefonów, tabletów i laptopów nowych i używanych. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zarejestrowany dla potrzeb dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych.

Towar jest skupowany od kontrahentów na podstawie: faktury VAT, faktury VAT-marża, a także na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osób fizycznych. Sprzedaż sprzętu elektronicznego jest dokumentowana fakturą VAT ze stawką 23% dla towarów nowych, fakturą VAT-marża dla towarów używanych, a dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej wg właściwych stawek VAT. Dla telefonów nowych jest to stawka podatku VAT w wysokości 23%, dla telefonów używanych ewidencjonowana jest na kasie fiskalnej na stawce zwolnionej, rozliczana marża jest stawką 23% od wartości marży.

Sprzedaż telefonów komórkowych, tabletów oraz laptopów jest prowadzona także za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Sprzedawane tam towary są zarówno nowe jak i używane. Jednakowoż przy wystawianiu towarów używanych występuje problem z właściwym opisem sprzętu jak i zawartych dokumentów sprzedaży. Część sprzętu skupionego od klientów indywidualnych na umowę kupna-sprzedaży to towary w ogóle nie używane, zafoliowane. Są to na przykład towary od osób przedłużających umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych z operatorem. Otrzymują one nowy aparat telefoniczny, który zazwyczaj jest nierozpakowany lub wyjęty tylko z pudełka i uruchomiony przy pracowniku salonu operatora w celu sprawdzenia poprawności działania. W rozumieniu art. 120 § 1 punkt 4 ustawy o VAT taki sprzęt elektroniczny spełnia definicje towaru używanego.

Przy sprzedaży takich towarów za pośrednictwem platform handlowych potencjalni kupujący kierują się informacją o stanie urządzenia zawartą na aukcji, czy dany telefon jest nowy bądź używany. Niestety nie ma możliwości wyboru, że towar jest używany w bardzo dobrym stanie, bądź nierozpakowany. Do urządzeń sprzedawanych na platformach handlowych dopisuje Pan w opisie stanu towaru „nowy”, jednak robione jest to tylko w celach reklamowych, aby zachęcić potencjalnych nabywców. Informacja w opisie aukcji, o stanie używanym, mimo tego, że taki sprzęt często nie jest nawet rozpakowany powoduje brak zainteresowania kupnem ze strony potencjalnych klientów. Z drugiej strony umieszczając w aukcji informację że taki towar jest nowy, nie można wpisać, że do takiej transakcji będzie wystawiona faktura VAT, ponieważ będzie wystawiona faktura VAT-marża, gdyż towar był kupiony jako używany. Dlatego przy towarze „nowym”, zamieszczona jest informacja, że będzie wystawiona faktura VAT marża.

Sprzedaż towarów jest ewidencjonowana i rozliczana właściwie, wprowadzający w błąd może być tylko opis na aukcji, ale wynika to z braku możliwości właściwego opisu. W przypadku sprzętu elektronicznego ze skupu gwarancja producenta zaczyna się z dniem zakupu u operatora. Taki telefon sprzedaje Pan często nawet po kilku miesiącach, a zdarza się nawet że po roku lub dłużej. W takim wypadku nie można traktować go jako nowy, gdyż nie posiada pełnej gwarancji producenta oraz nie jest nabyty bezpośrednio od producenta, czy dystrybutora.

Pytanie Wnioskodawcy

Czy Wnioskodawca postępuje słusznie stosując art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedając telefony komórkowe oraz sprzęt elektroniczny w procedurze marży?

Stanowisko i uzasadnienie Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy, może być zastosowana procedura VAT-marża na tel...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »