Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.09.2013

VAT: Dostawa towarów przekazywanych w ramach akcji promocyjnej

Pytanie podatnika: Czy jeśli zakupiony sprzęt RTV lub „własne wyroby i towary” (sprzedane następnie za cenę netto 1 zł) służą czynnościom opodatkowanym, Wnioskodawca ma prawo od wartości zakupu tych towarów w całości odliczyć podatek naliczony? Czy prawidłowe jest stanowisko uznające sprzedaż w ramach akcji promocyjnej, po cenie obniżonej do 1 zł netto, jako udzielenie rabatu (bonifikaty) i tym samym podstawą opodatkowania jest cena uwzględniająca kwotę tego rabatu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2013 r. (data wpływu 15 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 15 lipca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania sprzedaży promocyjnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów, które służą tej sprzedaży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania sprzedaży promocyjnej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów, które służą tej sprzedaży.

W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Jest Pan właścicielem firmy, która zajmuje się m.in. sprzedażą wyrobów gotowych, tj. nawozów ogrodniczych. W celu zwiększenia obrotów ze sprzedaży, poprawy konkurencyjności oraz pozyskania nowych klientów prowadzi Pan sprzedaż promocyjną, za symboliczną złotówkę. Sprzedaż towarów promocyjnych odbywa się przy spełnieniu przez klientów określonego poziomu zakupu nawozów ogrodniczych, oferowanych przez Pana firmę. Założenia promocji umożliwiają dodatkowy zakup sprzętu RTV za symboliczną złotówkę. Regulamin promocji udostępniony jest na stronie internetowej firmy. Towar przeznaczony do realizacji sprzedaży premiowej firma kupuje na podstawie faktury zakupu od zewnętrznego dostawcy, z „wyliczoną” obowiązującą stawką podatku 23%. Natomiast sprzedaż odbywa się w ramach sprzedaży promocyjnej za obniżoną cenę, tj. netto 1 zł, czyli finalny podatek od towarów i usług u końcowego odbiorcy wynosi „0,23 gr”. Sprzedaż sprzętu RTV nie jest przedmiotem działalności firmy. Sprzedaż promocyjna obejmuje:

  • podmioty niepowiązane z osobą fizyczną,
  • wszystkich dotychczasowych i potencjalnych klientów.

Firma stosuje następujące rozliczenia podatkowe w podatku od towarów i usług:

  • podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej zakup sprzętu RTV rozliczany jest na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług),
  • podstawę opodatkowania od sprzedaży sprzętu RTV rozlicza się w oparciu o art. 29. ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, a podatek należny wynikający ze sprzedaży rozlicza się na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym, w uzupełnieniu wniosku, zadano następujące pytania:

Czy jeśli zakupiony sprzęt RTV lub „własne wyroby i towary” (sprzedane następnie za cenę netto 1 zł) służą czynnościom opodatkowanym, ma Pan prawo od wartości zakupu tych towarów w całości odliczyć podatek naliczony?
Czy prawidłowe jest stanowisko uznające sprzedaż w ramach akcji promocyjnej, po cenie obniżonej do 1 zł netto, jako udzielenie rabatu (bonifikaty) i tym samym podstawą opodatkowania jest cena uwzględniająca kwotę tego rabatu?

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, powołującego treść art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej zakup towarów promocyjnych sprzedawanych następnie za symboliczną złotówkę, podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 10 i 11 ustawy). Wskazał Pan, że zgodnie z powołanymi przepisami, rozliczanie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary lub usługi były wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych. Podsumowując stwierdził, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów, sprzedawanych następnie w ramach sprzedaży promocyjnej za 1,23 zł brutto, tj. kwotę obejmującą podatek w wysokości 0,23 zł.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż sprzętu RTV po cenie promocyjnej następuje po spełnieniu przez kontrahenta określonych warunków promocji, nie jest więc wynikiem przypadku, lecz wynika z relacji istniejących pomiędzy kontrahentami. Spełnienie tych warunków jest podstawą do zastosowania obniżonej ceny czyli rabatu lub bonifikaty na sprzedaż wyrobów i towarów. Po powołaniu treści art. 29 ust. 4 ustawy wyraził Pan stanowisko, że ma prawo jako obrót przyjąć rzeczywistą kwotę należną z tytułu sprzedaży promocyjnej sprzętu RTV, gdzie podstawą opodatkowania jest kwota netto 1 zł widniejąca na fakturze wystawionej dla nabywcy.

Wniosek końcowy dotyczący podatku od towarów i usług - uważa Pan, że dokonane rozliczenia podatkowe są prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu p...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »