Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.01.2016

VAT. Dokumentowanie sprzedaży w przypadku korzystania ze zwolnienia podmiotowego

Pytanie podatnika: Czy w przypadku korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT i wystawianiu faktury w przypadku otrzymania płatności z góry za sprzedawany towar, Wnioskodawczyni może się kierować rozporządzeniem MF w sprawie wystawiania faktur i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym rozporządzeniem, czy też Wnioskodawczyni musi kierować się art. 106f ustawy o VAT i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym artykułem, stosując stawkę VAT „zw” (zwolniony z podatku VAT)? Czy Wnioskodawczyni będzie mogła wystawiać fakturę zawierającą również dane niewymienione w ww. rozporządzeniu jako przewidziane dla korzystających ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy lecz wymienione w art. 106e ustawy o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 5 października 2015 r. (data wpływu 7 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z 2 grudnia 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.) oraz pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 17 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz dokumentowania sprzedaży w przypadku korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z 2 grudnia 2015 r. (data wpływu 3 grudnia 2015 r.) oraz pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 17 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz dokumentowania sprzedaży w przypadku korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą PKD: 58.11.Z - wydawanie książek, jest czynnym podatnikiem podatku VAT, przychód osiąga ze sprzedaży książek drukowanych - PKWiU: 58.11.1, realizowanej w systemie sprzedaży wysyłkowej.

Klienci, którym Wnioskodawczyni sprzedaje towary uiszczają opłaty za zakupione książki na trzy sposoby:

  • płatność z góry
  • za pobraniem
  • na określony termin płatności.

W związku z tym, że w 2015 roku najprawdopodobniej nie przekroczy ustawowego limitu 150 000 zł wartości sprzedaży, chciałaby od 1 stycznia 2016 roku korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni chciałaby się upewnić, że w przypadku takiego rodzaju działalności jaki prowadzi i sprzedaży takich towarów jakie sprzedaje, ma możliwość skorzystania z tego zwolnienia od 1 stycznia 2016 r., jeżeli nie przekroczy ustawowego limitu sprzedaży 150 000 zł za rok 2015.

Dodatkowo Wnioskodawczyni ma wątpliwość w jaki sposób i na podstawie jakich przepisów powinna wystawiać faktury korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur mówi o przypadkach, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy, podając też zakres tych danych. Rozporządzenie to określa dane jakie powinna zawierać faktura w przypadku dostawy towarów zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

Jednakże w przypadku otrzymania płatności z góry przed wysłaniem towaru klientowi i wystawienia do takiej sprzedaży faktury, to co zawiera faktura reguluje art. 106f ustawy o VAT a nie art. 106e i są to dane różne od tych wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W związku z tym Wnioskodawczyni ma wątpliwość, czy w przypadku korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT i wystawianiu faktury w przypadku otrzymania płatności z góry za sprzedawany towar, ma się kierować rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym rozporządzeniem, czy też art. 106f ustawy o podatku VAT i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym artykułem ustawy o podatku VAT.

Jeżeli Wnioskodawczyni zobligowana będzie w przypadku otrzymania płatności z góry do umieszczania danych na fakturach zgodnie z art. 106f ustawy o VAT, natomiast w pozostałych dwóch przypadkach (pobranie i płatność na termin) zobligowana będzie do umieszczania danych na fakturach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur, to będzie to rodzić u niej techniczną trudność w używaniu naprzemienie dwóch całkowicie odmiennych wzorów faktur.

Dodatkowo Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek o następujące informacje:

  1. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od dnia 3 października 2012 r.
  2. Przed rozpoczęciem wykonania czynności określonych w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawczyni zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku VAT informując we wniosku VAT-R, że rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 i pozostała czynnym podatnikiem VAT do dnia dzisiejszego. Od tego czasu Wnioskodawczyni nie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie rezygnowała z niego ani nie traciła do niego prawa.
  3. Wnioskodawczyni nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży wyłącznie książek drukowanych oznaczonych PKWiU 58.11.1.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawczyni w przypadku takiego rodzaju działalności jaki prowadzi (PKD 58.11.Z) i sprzedaży takich towarów jakie sprzedaje (PKWiU 58.11.1), ma możliwość skorzystania od 1 stycznia 2016 r. ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT, jeżeli nie przekroczy ustawowego limitu sprzedaży 150 000 zł za rok 2015?
  2. Czy w przypadku korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT i wystawianiu faktury w przypadku otrzymania płatności z góry za sprzedawany towar, Wnioskodawczyni może się kierować rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym rozporządzeniem, czy też Wnioskodawczyni musi kierować się art. 106f ustawy o podatku VAT i umieszczać na fakturach dane zgodnie z tym artykułem ustawy o podatku VAT, stosując stawkę VAT „zw” (zwolniony z podatku VAT)?
  3. Czy w przypadku korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT Wnioskodawczyni będzie mogła wystawiać fakturę zawierającą również dane niewymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur jako przewidziane dla korzystających ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy lecz wymienione w art. 106e ustawy o podatku VAT?

Stanowisko Wnioskodawczyni.

Ad. 1. Wnioskodawczyni uważa, że jeżeli nie przekroczy ustawowego limitu sprzedaży 150 000 zł za rok 2015 będzie mogła od 1 stycznia 2016 r. korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Ustawa o podatku VAT nie wyklucza z korzystania z art. 113 ust. 1 ustawy ani takiego rodzaju działalności jaki prowadzi ani sprzedaży takiego rodzaju towarów z jakich sprzedaży uzyskuje przychód.

Ad. 2. Wnioskodawczyni uważa, że korzystając ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT i wystawiając faktury w przypadku otrzymania płatności z góry za sprzedawany towar, może kierować się przepisami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur i faktury te mogą zawierać dane wymienione przez to rozporządzenie a nie przez ustawę o podatku VAT.

W opinii Wnioskodawczyni Minister Finansów określając węższy zakres danych na fakturze dla podmiotów korzystających ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 co do zasady ograniczył dla nich podmiotowo zakres obowiązkowych danych umieszczanych na fakturze, dlatego zdaniem Wnioskodawczyni ograniczenie to dotyczy wszystkich faktur wystawianych przez podatnika korzystającego z podmiotowego zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust.1 ustawy o podatku VAT.

Ad. 3. Wnioskodawczyni uważa, ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »