Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

13.08.2012

VAT: Dokumentowanie otrzymanego bonusu

Pytanie podatnika: Jakim dokumentem księgowym (faktura VAT, nota księgowa) należy udokumentować przyjęcie bonusu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2012 r. (data wpływu 15 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania przyjętego bonusu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie udokumentowania przyjętego bonusu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma "……." Spółka Jawna (Wnioskodawca) zajmuje się sprzedażą hurtową artykułów papierniczych i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności ma zawartą umowę o współpracy z kontrahentem będącym również czynnym podatnikiem VAT. Z umowy wynika, że jeśli obroty netto z tytułu zakupu towarów handlowych między stronami w danym kwartale osiągną określone pułapy, sprzedający udzieli kupującemu bonus pieniężny - procent od obrotu netto, różny dla określonych pułapów obrotu. W umowie określono 2 progi - w przypadku obrotów na poziomie 30.000 PLN netto bonus wyniesie 2% od kwoty faktycznie zrealizowanego obrotu, a przy obrotach na poziomie 50.000 PLN bonus wyniesie 3%. Wypłaconego bonusu nie można powiązać z konkretnymi dostawami odnoszącymi się do określonych towarów.
Zgodnie z podpisaną umową w zamian za przyznanie bonusu nie ma miejsca żadne świadczenie usług, w tym o charakterze reklamowym, marketingowym czy promocyjnym. Firma nie zobowiązuje się do dokonywania zakupów wyłącznie u wypłacającego bonus, nie zobowiązuje się także do posiadania pełnego asortymentu towarów kontrahenta. Umowa zawarta między stronami nie określa żadnych działań jakie mają zostać podjęte celem intensyfikacji sprzedaży produktów. Uzyskanie bonusu nie jest uzależnione od spełnienia innych warunków, czyli np. odpowiedniego eksponowania towarów. W sytuacji gdy w danym okresie rozliczeniowym firma podatnika nie podejmie żadnych działań na rzecz firmy kontrahenta, tj. nie dokona zakupów, to bonus nie zostanie wypłacony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakim dokumentem księgowym (faktura VAT, nota księgowa) należy udokumentować przyjęcie bonusu...
Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na to, że bonus jest płatny wyłącznie za osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotu w przyjętym okresie rozliczeniowym, czynność ta nie stanowi przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Podmiot na rzecz którego płatny jest bonus nie jest obowiązany do żadnych świadczeń na rzecz wypłacającego poza zakupami towarów. Wypłacany nabywcy przez dostawcę bonus jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego satysfakcjonującej dostawcę wielkości obrotów, nie odnoszący się do konkretnej transakcji, stanowi nagrodę za osiągnięcie tego rezultatu, a nie odpłatność (wynagrodzenie) za świadczenie usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. W ocenie Zainteresowanego czynności nabycia towarów przez nabywcę tylko poprzez fakt ich zsumowania nie stają się jednocześnie jego usługą na rzecz dostawcy. Wypłacany nabywcy przez dostawcę bonus jedynie z tytułu osiągnięcia przez niego satysfakcjonującej dostawcę wielkości obrotów, nieodnoszący się do konkretnych transakcji, ma charakter motywacyjny, a jego wielkość może zostać określona różnymi metodami (np. procentowo od obrotu za dany okres rozliczeniowy).
Zdaniem Wnioskodawcy przyznane bonusy w związku z osiągnięciem określonego poziomu zakupu towarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług u kontrahentów, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »