Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

28.11.2013

Ustna umowa nieodpłatnego użyczenia lokalu użytkowego a przychód w PIT

Pytanie podatnika: Czy zawarta umowa ustna pomiędzy Wnioskodawczynią a jej mężem (dotycząca bezpłatnego użyczenia lokalu użytkowego) jest akceptowana przez organy urzędu skarbowego i czy podlega opodatkowaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 04 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 10 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 25 czerwca, 09 i 12 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 30 sierpnia 2013 r. znak: IBPP2/443-534/13/WN, IBPB II/1/415-627/13/AA wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 09 (uiszczenie opłaty) i 12 września 2013 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu, otrzymanego w drodze darowizny od rodziców. Pozostaje we wspólności majątkowej ze swoim mężem, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jest płatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni zamierza użyczyć ww. lokal nieodpłatnie (w drodze umowy ustnej) i przekazać prawo do dysponowania nim swojemu mężowi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W myśl ww. umowy przedmiotowy lokal mógłby być wynajmowany i w związku z tym mąż Wnioskodawczyni, po uzyskaniu prawa do korzystania z ww. lokalu, zamierza wynająć ten lokal (prywatnie - nie w ramach działalności gospodarczej) osobie trzeciej (będącej płatnikiem podatku od towarów i usług), do prowadzenia w nim działalności gospodarczej przez tą osobę. Z ww. umowy najmu mąż Wnioskodawczyni ma zamiar rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach zryczałtowanego podatku, w wysokości 8,5 % od przychodu.

Dodatkowo, w piśmie z dnia 19 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 25 czerwca 2013 r.), Wnioskodawczyni wskazała, że lokal (piwnice), który zamierza użyczyć nieodpłatnie swojemu mężowi należy do jej prywatnego majątku. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza zmienić sposób użytkowania ww. piwnic na możliwość prowadzenia w nich działalności gastronomicznej (przez osobę, która je wynajmie od jej męża). Część ww. piwnic należała do Wnioskodawczyni przed zawarciem związku małżeńskiego, część z nich otrzymała w drodze darowizny od swojej mamy i braci będąc już mężatką, a część z nich kupiła już po zamążpójściu. Wnioskodawczyni nie posiada rozdzielności majątkowej z mężem. Powyższy lokal piwniczny, który po zmianie sposobu użytkowania stanie się lokalem użytkowym, nie ma nic wspólnego z pomieszczeniami, które należą do działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Są to piwnice prywatne, przynależące do mieszkania Wnioskodawczyni.

W piśmie z dnia 08 wrze...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »