Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

25.10.2017

Umowa komisu pomiędzy przedsiębiorcami pod kątem VAT

Regulacje dotyczące umowy komisu zawarte są w art. 765–773 Kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że jest to umowa o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa handlowego. Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz dającego zlecenie (komitent), lecz w imieniu własnym.

Komitentem, czyli osobą korzystającą z usług komisanta, może być każda osoba fizyczna lub prawna, lecz komisantem może być jedynie taka osoba fizyczna lub prawna, która prowadzi przedsiębiorstwo świadczące usługi polegające na kupnie lub sprzedaży ruchomości na rachunek komitenta, lecz w imieniu własnym.

Komis jako dostawa towarów

Skoro według cywilistycznej definicji komis jest usługą polegającą na pośrednictwie handlowym, czy należy go w taki sam sposób widzieć w świetle ustawy o VAT?

Kwestia uznania komisu za dostawę towarów, ewentualnie świadczenie usługi, rozstrzygana była w wyroku WSA we Wrocławiu z 4 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 894/16. W stanie faktycznym, na którego gruncie podatnik zwrócił się o interpretację indywidualną, która stała się następnie przedmiotem skargi, wnioskodawca będący komisantem zawarł umowę komisu, a za dokonanie sprzedaży na jej podstawie przysługiwała mu określona prowizja. Komisant dokumentował transakcję fakturą, w której wykazywał należną mu prowizję wynikającą ze sprzedaży dokonanej w danym okresie rozliczeniowym. W związku z tym wnioskodawca uznawał, że na gruncie VAT umowę komisu należy potraktować dwojako, gdyż w jej ramach mamy do czynienia zarówno z dostawą towaru (między komitentem a komisantem oraz pomiędzy komisantem a końcowym nabywcą), jak i ze świadczeniem usługi, komisant świadczy bowiem usługę pośrednictwa w handlu na rzecz komitenta.

Wnioskodawca powołał się na brzmienie art. 765 k.c. określającego umowę komisu jako świadczenie usługi przez komisanta na rzecz komitenta. Organ interpretacyjny nie podzielił tego stanowiska, argumentując, że dostawą towaru jest wydanie towaru w komis przez komitenta komisantowi, jak i wydanie towarów przez komisanta ostatecznemu klientowi zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ustawodawca za dostawę towarów uznaje również wydanie towaru komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta – art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Wnioskodawca, nie zgadzając się ze zdaniem organu skarbowego, zaskarżył interpretację do WSA. Sąd podkreślił, że na potrzeby VAT wszystkie opisane zdarzenia wykonane w ramach umowy komisu stanowi...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »