Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

17.01.2018

Ulga za złe długi: Zmiana terminu płatności faktur a prawo do korekty VAT

Pytanie: W czerwcu 2017 r. Spółka dokonała korekty (in minus) części odliczonej wcześniej kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury, przypadającej na nieuregulowaną część należności w terminie 150 dni od terminu określonego na fakturze. 5 września 2017 r. dostawca wystawił dla spółki „Notę korygującą”, w której zmieniono termin płatności faktury na 30 czerwca 2018 r. Czy spółka powinna dokonać korekty in plus kwoty VAT skorygowanego in minus w miesiącu czerwcu 2017 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2017 r. (data wpływu 13 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty in plus kwoty podatku VAT skorygowanego uprzednio z uwagi na brak zapłaty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty in plus kwoty podatku VAT skorygowanego uprzednio z uwagi na brak zapłaty.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na podstawie faktury dostawcy z dnia 15 września 2016 r. nabyła towar handlowy z wykazaną kwotą podatku VAT. Spółka w miesiącu wrześniu 2016 r. dokonała odliczenia kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze. Termin płatności na fakturze dostawcy został określony na dzień 22 stycznia 2017 r. Część należności dostawcy wynikającej z faktury została opłacona przed terminem płatności w 2016 r. Pozostała kwota należności nie została zapłacona w terminie 150 dni od terminu płatności określonego fakturą, w związku z czym Spółka w miesiącu czerwcu 2017 r. dokonała korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury przypadającego na nieuregulowaną część należności.

W dniu 25 września 2017 r. dostawca wystawił dla Spółki „Notę korygującą”, w której zmieniono termin płatności faktury na 30 czerwca 2018 r. Nota korygująca została zaakceptowana przez Spółkę. Do dnia złożenia wniosku cześć należności dostawcy wynikającej z faktury nie została przez Spółkę opłacona.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku ze zmianą terminu płatności za fakturę zaakceptowaną przez strony transakcji, Spółka powinna dokonać korekty in plus kwoty podatku VAT skorygowanego in minus w miesiącu czerwcu 2017 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, nawet gdy wierzytelność stała się już wymagalna, przesunięcie wolą stron terminu jej zapłaty oznacza automatyczne przesunięcie również terminu jej wymagalności. Tak więc przesunięcie terminu płatności za fakturę jak w stanie faktycznym spowodowało, że korekta zmniejszająca kwotę podatku naliczonego dokonana przez Spółkę w miesiącu czerwcu 2017 r. winna być skorygowana poprzez zwiększenie uprzednio pomniejszonej kwoty podatku naliczonego, bowiem 150-dniowy termin płatności za fakturę upłynie dopiero w miesiącu grudniu 2018 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zasady rozliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone przez ustawodawcę w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodob...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »