Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.07.2012

Ulga mieszkaniowa: Zakup materiałów budowlanych na podstawie umowy cywilnoprawnej

Pytanie podatnika: Wnioskodawca w czerwcu 2005 r. nabył mieszkanie własnościowe, które sprzedał w lipcu 2010 r. Wnioskodawca postanowił skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej i uzyskaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyć w ciągu dwóch lat na remont i modernizację własnego budynku mieszkalnego. Wnioskodawca ma możliwość zakupu części niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych od osoby prywatnej. Czy cywilnoprawna umowa kupna-sprzedaży ww. materiałów będzie zaakceptowana przez urząd skarbowy, jako dowód potwierdzający wydatkowanie kwoty przychodu ze sprzedaży nieruchomości na remont lub modernizację domu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. (data wpływu 5 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków ponoszonych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2012 r., został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków ponoszonych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w dniu xx czerwca 2005 r. nabył mieszkanie własnościowe, które sprzedał w dniu xx lipca 2010 r. Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, spoczywa na Nim obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Wnioskodawca postanowił skorzystać z możliwości zwolnienia tego przychodu z podatku na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy i uzyskaną kwotę przeznaczyć w ciągu dwóch lat na remont i modernizację własnego budynku mieszkalnego. Wnioskodawca jest na etapie przeprowadzania remontu domu i gromadzenia na ten cel niezbędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Wnioskodawca ma możliwość zakupu części niezbędnych materiałów od osoby, która gromadziła je z zamiarem budowy i wykończenia domu, ale z przyczyn losowych zrezygnowała z tych planów i teraz wystawia zgromadzone materiały na sprzedaż. Jest to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, więc dowodem zakupu będzie sporządzona umowa cywilnoprawna, zarejestrowana następnie w Urzędzie Skarbowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy cywilnoprawna umowa kupna - sprzedaży materiałów budowlanych i wykończeniowych będzie zaakceptowana przez Urząd Skarbowy, jako dowód potwierdzający wydatkowanie kwoty przychodu ze sprzedaży nieruchomości na remont lub modernizację domu?

Zdaniem Wnioskodawcy, w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r., ustawodawca nie ogranicza wachlarza dowodów potwierdzających wydatkowanie kwoty przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości. Zatem w opinii Wnioskodawcy, oprócz faktur VAT za zakupione materiały i usługi remontowo - budowlane, za równoważny dowód wydatkowania kwoty przychodu, może posłużyć umowa cywilnoprawna na zakupione materiały.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - pr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »