Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.02.2014

Ulga mieszkaniowa w PIT: Zamiana mieszkań w rodzinie a wydatki na cele mieszkaniowe

Pytanie podatnika: Czy w wyniku zamiany mieszkań pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej rodzicami, dla Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego? Jeśli tak, to od jakiej kwoty będzie liczony?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 stycznia 2014 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 13 stycznia 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zamiany nieruchomości.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 17 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem sprzedali za kwotę 235.000 zł mieszkanie nabyte w 2004 r., we wspólności ustawowej małżeńskiej. Małżonkowie spłacili wówczas wspólny mieszkaniowy kredyt hipoteczny i pozostałe wspólne zobowiązania, po czym ich majątek wynosił 200.000 zł na koncie w banku i ruchomości o wartości 20.000 zł.

W dniu 18 czerwca 2013 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem podpisali majątkową umowę małżeńską ustanawiającą w ich małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej. W dniu 18 czerwca 2013 r. małżonkowie podpisali również umowę działu majątku wspólnego. W wyniku tego podziału Wnioskodawczyni otrzymała 170.000 zł w gotówce na koncie w banku.

W dniu 4 lipca 2013 r. Wnioskodawczyni sama kupiła kawalerkę (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) za kwotę 117.000 zł. Mieszkanie to ma 34,25 m2, znajduje się w B. przy ulicy J. Mieszkanie to mieści się na trzecim piętrze w bloku z cegły oddanym do użytku w 1998 r., składa się z jednego pokoju, kuchni, łazienki z wc, przedpokoju oraz przynależnej piwnicy o wielkości 2,25 m2. Mieszkanie to wymagało gruntowego remontu, który Wnioskodawczyni przeprowadziła wymieniając instalację wodno-kanalizacyjną, okna na PCV oraz wykonując kapitalny remont łazienki i pozostałych pomieszczeń, kładąc nowe podłogi itd. Koszt tego remontu wyniósł 11.000 zł, co potwierdza protokół z przeprowadzonych czynności sprawdzających w zakresie umowy sprzedaży, spisany w dniu 27 sierpnia 2013 r. Mieszkanie to jest więc warte minimum 128.000 zł.

Rodzice Wnioskodawczyni, K. i W. S., postanowili, że zamienią się z Nią na mieszkania. Mieszkanie rodziców jest ich własnością od dnia 30 grudnia 1991 r., co potwierdza przydział lokalu mieszkalnego oraz sprostowanie ww. przydziału, wystawione w 2001 r. na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Mieszkanie rodziców znajduje się w B., przy ulicy G. Mieszkanie to również wymaga kapitalnego remontu, bowiem rodzice Wnioskodawczyni nie remontowali go od czasu wprowadzenia się w 1992 r. Mieszkanie rodziców ma 60,53 m2, składa się z trzech pokoi, kuchni, przedpokoju, wc, łazienki oraz przynależnej piwnicy i balkonu. Wartość tego mieszkania Wnioskodawczyni oszacowała na podstawie aktualnych cen oraz informacji z lokalnego rynku nieruchomości na kwotę maksymalnie 175.000 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku zamiany mieszkań pomiędzy Wnioskodawczynią a Jej rodzicami, dla Wnioskodawczyni powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego? Jeśli tak, to od jakiej kwoty będzie liczony?

Zdaniem Wnioskodawczyni, będzie zwolniona z zapłaty podatku dochodowego od ww. umowy zamiany.

Wnioskodawczyni zauważa, że prawo podatkowe traktuje zamianę mieszkań jako odpłatne zbycie nieruchomości. Przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany jest wartość zbywanej nieruchomości, o czym mówi art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nakłada obowiązek podatkowy pod warunkiem, że odpłatne zbycie (w tym przypadku: zamiana) nastąpiło przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Wspólnie z rodzicami Wnioskodawczyni zależy, aby dokonać tej zamiany już teraz, więc teoretycznie, w opinii Wnioskodawczyni, art. 10 ust. 1 pkt 8 nakłada na Nią obowiązek podatkowy. Uważa jednak, że art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolni ją z tego obowiązku.

Wskazany artykuł mówi o zwolnieniu z podatku dochodowego, jeżeli przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości (w tym przypadku: z zamiany), został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Wnioskodawczyni uważa, że spełnia te warunki, ponieważ w wyniku zamiany nie otrzyma do ręki ani gorsza, gdyż cała transakcja zostanie dokonana bezgotówkowo - bez jakichkolwiek dopłat. Ponadto, zdaniem Wnioskodawczyni, warunek „dwóch lat” spełniony zostanie natychmiastowo, bowiem w tym samym akcie notarialnym przyjmie na siebie własność mieszkania rodziców.

Reasumując, środki pieniężne, które Wnioskodawczyni przeznaczyła na własne cele mieszkaniowe, nie zmieniają przeznaczenia, więc nie podlegają opodatkowaniu.

Ponadto, Wnioskodawczyni podkreśla, że art. 21 ust. 25 pkt 3 lit. b) ww. ustawy rozwija cytowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 i dokładnie wskazuje, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zmiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawc...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »