Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.04.2014

Ulga mieszkaniowa w PIT: Spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w kraju UE

Pytanie podatnika: W sierpniu 2012 r. w darowiźnie, Wnioskodawczyni otrzymała lokal mieszkalny, który w tym samym miesiącu został sprzedany. Pieniądze ze sprzedaży ww. lokalu (w ramach zwolnienia od podatku) Zainteresowana przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego. Kredyt ten na zakup mieszkania małżonkowie zaciągnęli wspólnie w 2006 r. Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w całości - z tytułu spłaty kredytu hipotecznego - zaciągniętego w kraju Unii Europejskiej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 18 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r.), z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 21 lutego 2014 r., za pośrednictwem urządzenia faksowego oraz 25 lutego 2014 r., za pośrednictwem urzędu pocztowego) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z 12 lutego 2014 r. nr ILPB2/415-1145/13-2/ES Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowaną, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano 12 lutego 2014 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło 14 lutego 2014 r.), natomiast 21 lutego 2014 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła przedmiotowy wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W sierpniu 2012 r. w darowiźnie, Wnioskodawczyni otrzymała lokal mieszkalny, który w tym samym miesiącu został sprzedany. Pieniądze ze sprzedaży ww. lokalu (w ramach zwolnienia od podatku) Zainteresowana przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego. Kredyt ten na zakup mieszkania małżonkowie zaciągnęli wspólnie, w 2006 r. w Banku.

Wnioskodawczyni poinformowała, że małżeństwem są od 1996 r.

Ponadto Zainteresowana oświadczyła, że wydatki poniesione na spłatę kredytu hipotecznego zostały uwzględnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z ust. 25 tego artykułu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w całości - z tytułu spłaty kredytu hipotecznego - zaciągniętego w kraju Unii Europejskiej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zwolnieniem od podatku objęte są wydatki poniesione na spłatę kredytu i odsetek, zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na potwierdzenie własnego stanowiska Zainteresowana przywołała cytat z piśmiennictwa, z którego wynika, że w przypadku solidarnej spłaty całej kwoty kredytu zaciągniętego wspólnie przez małżonków - do środków pochodzących z majątku odrębnego Wnioskodawczyni - może mieć zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisie. Chodzi tu o taki kredyt, w którym każde z małżonków ma obowiązek spłacić całą kwotę kredytu, a nie tylko udział w nim.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment i forma ich nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w sierpniu 2012 r. na podstawie umowy darowizny, Wnioskodawczyni otrzymała lokal mieszkalny, który w tym samym miesiącu sprzedała.

Tak więc sprzedaż ww. lokalu mieszkalnego nabytego w 2012 r. na podstawie darowizny - dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »