Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Sprawy codzienne: spadki i darowizny, najem prywatny, nieruchomości, kupno-sprzedaż

24.05.2022

Ulga mieszkaniowa w PIT: Chronologia nie jest istotna

W kwietniu 2020 r. podatnik kupił mieszkanie za 115 tys. zł, w którym zamieszkał wraz z małżonką. W listopadzie 2020 r. sprzedał lokal, który zajmował dotychczas, za 235 tys. zł. W grudniu 2020 r. kupił kolejne mieszkanie za 140 tys. zł, ponieważ te zakupione w kwietniu nie spełniło jego oczekiwań. Po przeprowadzonym remoncie we września 2021 r.  sprzedał "kwietniowe" mieszkanie za 235 tys. zł, a w październiku 2021 r. wprowadził się drugiego lokalu, gdzie nadal z małżonką mieszka. Czy podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

 

Zdaniem podatnika, według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 stycznia 2020 r., sygn. akt II FSK 159/18 by skorzystać ze zwolnienia podatkowego, nie musi istnieć chronologia - najpierw zbycie a później zakup lokalu. W ocenie podatnika okres pięcioletni nie ma w jego sprawie zastosowania, ponieważ nie mógł sprzedać mieszkania, a następnie zakupić nowe mieszkanie, z uwagi na fakt, że nie miał innego miejsca do zamieszkania w tym czasie. Opierając się na ww. wyroku NSA oraz z dnia 4 września 2018 r., sygn. akt II FSK 256/18, który stwierdza wręcz, że sytuacja gdy podatnik aktualnie posiada nieruchomość w której zamieszkuje a ponadto nabywa inny lokal mieszkalny nie pozbawia go prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, zatem nie wynika z art. 21 ust. 1 pkt 131 by do skorzystania ze zwolnienia podatku musiała zaistnieć chronologia zdarzeń - najpierw odpłatne zbycie, a następnie poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe. Wobec powyższego wykładnia tegoż przepisu upoważnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Ponieważ wydatkował środki ze zbycie nieruchomości w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego.

Odpowiedź:

Samo nabycie lokalu mieszkalnego nie jest jeszcze wystarczającym warunkiem, aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedną z przesłanek warunkującą prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości nie później niż w okresie trzech lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na nabycie lokalu mieszkalnego. Jednak aby podatnikowi mogło przysługiwać zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym istotny jest nie tylko sam zakup lokalu mieszkalnego, ale również przeznaczenie na ten cel przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »