Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.08.2013

Treść faktury w przypadku udzielania upustów

Pytanie podatnika: Czy faktura VAT zawierająca cenę jednostkową towaru bez pomniejszenia jej o udzielony na towar upust jest fakturą wystawioną poprawnie w świetle obowiązujących przepisów tj. czy jest zgodna z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniem z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 15 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur w przypadku udzielania upustów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur w przypadku udzielania upustów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W zakresie prowadzonej działalności Spółka sprzedaje m.in. produkowane przez Spółkę materiały budowlane. Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, Spółka wystawia faktury VAT w oparciu o ustawę o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 30 marca 2011 r.).

Wnioskodawcy, w związku z wprowadzeniem u niego nowego systemu informatycznego z zakresu księgowości, został zaproponowany następujący sposób wystawiania faktur VAT: faktura VAT według nowego systemu ma wskazywać cenę jednostkową netto, będącą ceną katalogową, ponadto uwzględniać w osobnej rubryce tzw. procentowy upust udzielony kontrahentowi oraz wskazywać ilość sztuk zakupionego przez kontrahenta towaru/usługi. Z takiej faktury nie będzie wynikać jednakże tzw. jednostkowa cena ostateczna tj. po uwzględnieniu owego upustu, w konsekwencji czego przemnożenie ilości zakupionego towaru/usługi przez wskazaną cenę jednostkową powodować będzie otrzymanie wartości innej niż wartość jednostkowa netto, która to jest wyjściową dla obliczenia podatku VAT. Faktura będzie uwzględniać upust dopiero po przemnożeniu wskazanej katalogowej ceny jednostkowej towaru/usługi netto przez ilość zakupionego towaru/usługi. W pozostałym zakresie faktury VAT będą zawierały wskazane w sposób prawidłowy wszystkie elementy o jakich mowa w par. 5 powołanego powyżej rozporządzenia.

W związku z powyższym, Spółka powzięła wątpliwość co do prawidłowości przyszłych wystawianych przez nią faktur VAT z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług tj. art. 106 ust. 1 oraz rozporządzenia Ministra Finansów wydanego w tymże zakresie, na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy faktura VAT zawierająca cenę jednostkową towaru bez pomniejszenia jej o udzielony na towar upust jest fakturą wystawioną poprawnie w świetle obowiązujących przepisów tj. czy jest zgodna z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniem z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa faktura VAT nie jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy podatku VAT są zobowiązani wystawić fakturę VAT stwierdzającą m.in. cenę jednostkową bez podatku VAT.

Na podstawie art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów określił w § 5 ust. 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »