Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.06.2014

Treść faktury: Data dokonania dostawy towarów i data dokonania zapłaty

Pytanie podatnika: Osoby którym Wnioskodawczyni sprzedaje towar mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty (zaliczki), albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawczyni przez Pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla płatników podatku VAT). Czy na wystawianych fakturach Wnioskodawczyni zobowiązana jest umieścić datę dokonania dostawy towarów lub datę dokonania zapłaty, a jeśli tak, to jaka to powinna być data?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło w dniu 10 lutego 2014 r. oraz pismem, które wpłynęło w dniu 24 kwietnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie umieszczania na fakturze daty dokonania dostawy towarów lub daty dokonania zapłaty w przypadkach opisach we wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 10 lutego 2014 r. oraz pismem, które wpłynęło w dniu 24 kwietnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie umieszczania na fakturze daty dokonania dostawy towarów lub daty dokonania zapłaty w przypadkach opisach we wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawczyni (dalej również Podatnik) prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Przychód uzyskuje ze sprzedaży książek drukowanych. Wnioskodawczyni sprzedaż prowadzi zarówno do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług Poczty Polskiej lub usług kurierskich (Wnioskodawczyni ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy), jak również do osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT (zarówno sprzedaż wysyłkowa jak i niewysyłkowa, Wnioskodawczyni ponosi ryzyko utraty towarów w wysyłkowej formie sprzedaży do czasu ich przekazania nabywcy).

Osoby którym Wnioskodawczyni sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty (zaliczki), albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawczyni przez Pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie płatności (opcja tylko dla płatników podatku VAT).

Do sprzedaży Wnioskodawczyni wystawia faktury VAT, które dołączane są do książek w momencie wysyłki/wydania towarów.

W przypadku:

  1. sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu otrzymania przedpłaty na konto Wnioskodawczyni,
  2. sprzedaży wysyłkowej i płatności za pobraniem lub na termin (zarówno do osób nieprowadzących działalności gospodarczej jak i do podatników podatku VAT) faktury wystawiane są w dniu wysyłki,
  3. sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm) faktury wystawiane są w dniu wydania towarów.

Dodatkowo w pismach będących uzupełnieniem wniosku Wnioskodawczyni doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny, wskazując:

  • Kiedy mowa o „sprzedaży wysyłkowej" z opcją płatności „za pobraniem" lub „na termin", chodzi o sprzedaż, w której książki wysyłane są Pocztą lub kurierem i Wnioskodawczyni pozostaje właścicielem towarów do momentu przekazania ich ostatecznemu odbiorcy przez Pocztę lub kuriera, kiedy to następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
  • Kiedy mowa o płatności w formie przedpłaty (zaliczki), chodzi o dokonywaną przez klienta płatność z góry całości należności z tytułu zakupu książek na konto Wnioskodawczyni przed dokonaniem dostawy. Książki wysyłane są dopiero po zaksięgowaniu całości należności na moim koncie.

Kod PKWiU na książki drukowane, których sprzedaż jest podstawą uzyskiwania przychodu z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej to: 58.11.1.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na wystawianych fakturach Wnioskodawczyni zobowiązana jest umieścić datę dokonania dostawy towarów lub datę dokonania zapłaty, a jeśli tak, to jaka to powinna być data?

Stanowisko Wnioskodawczyni:

Art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku VAT mówi, że faktura powinna zawierać: „datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury".

Zdaniem Wnioskodawczyni z przepisu powyższego wynika, że w opisanych przypadkach nie jest zobowiązana do umieszczania na fakturach daty dostawy ani daty otrzymania zapłaty gdyż:

  1. w przypadku sprzedaży wysyłkowej i przedpłaty (zaliczki) data otrzymania zapłaty równa jest dacie wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania),
  2. w przypadku sprzedaży w systemie wysyłkowym za pobraniem lub w systemie wysyłkowym z fakturą na termin w momencie wystawiania faktury data dokonania dostawy rozumiana jako data przekazania towarów nabywcy nie jest określona (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania),
  3. w przypadku sprzedaży niewysyłkowej do podatników podatku VAT (firm) data dokonania dostawy rozumiana jako data wydania towarów równa jest dacie wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 nie ma więc zastosowania).

Dodatkowo w piśmie będącym uzupełnieniem wniosku Wnioskodawczyni doprecyzowała własne stanowisko wskazując:

W punkcie 2, gdzie mowa o sprzedaży w systemie wysyłkowym za pobraniem lub w systemie wysyłkowym z fakturą na termin, data przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel jest datą dostawy (art. 7 Ustawy), a więc jest to data przekazania towarów ich ostatecznemu odbiorcy przez Pocztę lub kuriera, która nie jest znana Wnioskodawczyni w chwili wystawiania faktury w dniu wydania towaru Poczcie lub kurierowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami - stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - art. 2 pkt 22 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi sprzedaż książek drukowanych zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym sprzedaż ta jest w całości sprzedażą w systemie wysyłkowym z wykorzystaniem usług Poczty Polskiej lub usług kurierskich, jak również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, będących podatnikami podatku VAT (zarówno sprzedaż wysyłkowa jak i niewysyłkowa).

Osoby, którym Wnioskodawczyni sprzedaje książki mają możliwość regulowania należności albo przelewem w formie przedpłaty (zaliczki), albo za pobraniem (płatność w momencie odbioru przesyłki, przekazywana następnie na konto Wnioskodawczyni przez Pocztę lub firmy kurierskie) lub też przelewem w określonym terminie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »