Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.10.2015

Transakcje między małżonkami a koszty działalności

Pytanie podatnika: Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Jego małżonka (osoba fizyczna nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej) jest artystką i wykonuje m.in. profesjonalne zdjęcia, które mogą posłużyć mu do przygotowania projektów lamp, którymi się zajmuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Czy nabycie od małżonki Wnioskodawcy praw autorskich do wykorzystania zdjęć oraz wzorów graficznych na potrzeby działalności gospodarczej, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 30 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków poniesionych tytułem nabycia od małżonki Wnioskodawcy praw autorskich do wykorzystania zdjęć oraz wzorów graficznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2015 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie gospodarczej wydatków poniesionych tytułem nabycia od małżonki Wnioskodawcy praw autorskich do wykorzystania zdjęć oraz wzorów graficznych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Jego małżonka (osoba fizyczna nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej) jest artystką i wykonuje m.in. profesjonalne zdjęcia, które mogą posłużyć mu do przygotowania projektów lamp, którymi się zajmuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto wykonuje ona również wzory graficzne, które chciałby wykorzystać w projekcie. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Wnioskodawca zamierza nabyć odpłatnie od swojej małżonki prawa autorskie do kilku zdjęć, które zostaną wykorzystane w produkcji towarów handlowych (lamp) oraz prawa autorskie do kilku wzorów graficznych, które zamierza wykorzystać (tzn. będą umieszczone w katalogu ofertowym).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nabycie od małżonki Wnioskodawcy praw autorskich do wykorzystania zdjęć oraz wzorów graficznych na potrzeby działalności gospodarczej, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, taki wydatek będzie stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż dojdzie tylko do przeniesienia prawa autorskiego do wykorzystania zdjęć lub wzoru na ściśle określonym polu eksploatacji, a nie do świadczenia pracy. Zdjęcie oraz wzór jest jednocześnie własnością autora. Twórca może udostępnić go do eksploatowania na innym polu innej osobie. Nie można porównywać pracy małżonka na rzecz prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej z przeniesieniem za wynagrodzeniem tylko prawa do użytkowania zdjęcia i wzoru na potrzeby działalności. Ustawodawca wyodrębnił również twórczość autorską jako specyficzną dziedzinę, którą unormował i otoczył ochroną w odrębnej ustawie, jaką jest ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie otrzymywane przez autora nie może być odbierane, jako zapłata za wartość pracy. Tak więc do przekazania przez żonę prawa autorskiego do zdjęcia i wzoru za wynagrodzeniem na rzecz prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż opisana we wniosku sytuacja nie jest związana z wynagrodzeniem za wartość własnej pracy małżonka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »