Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.04.2016

Towary handlowe otrzymane od małżonka w kosztach działalności

Pytanie podatnika: Mąż Wnioskodawczyni zamierza przekazać jej prowadzone przez siebie przedsiębiorstwa - w tym między innymi: towarów handlowych, środka trwałego, wyposażenia. Wnioskodawczyni podkreśla, że nie zamierza z mężem zawierać umowy przekazania, lecz dokonana zostanie jedynie czynność techniczno-organizacyjna przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia na podstawie protokołu przekazania. Czy wartość przekazanych Wnioskodawczyni towarów handlowych będzie stanowiła dla Niej koszt uzyskania przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2015 r. (data wpływu 22 grudnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2016 r. (data wpływu 1 marca 2016 r.) oraz pismem z dnia 7 marca 2016 r. (data wpływu 15 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów handlowych przekazanych przez małżonka - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów handlowych przekazanych przez małżonka.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2011 r. małżonek Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - kiosk. Ewidencję księgową prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą kasową, jest czynnym podatnikiem VAT, opodatkowanym na zasadach ogólnych (skala podatkowa). W dniu 31 grudnia 2015 r. nastąpi przekazanie prowadzonego przez męża przedsiębiorstwa - w tym między innymi: towarów handlowych, środka trwałego, wyposażenia - Wnioskodawczyni (żonie). Wnioskodawczyni podkreśla, że nie zamierza z mężem zawierać umowy przekazania, lecz dokonana zostanie jedynie czynność techniczno-organizacyjna przekazania przedsiębiorstwa do dalszego prowadzenia na podstawie protokołu przekazania. Po dokonaniu przekazania mąż zamierza zlikwidować prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni swoją jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi od 1991 r., rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą kasową, jest czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej jest sieć kiosków. Pomiędzy Wnioskodawczynią i mężem istnieje wspólność majątkowa, małżeństwem są od 1984 r. Wnioskodawczyni zamierza kontynuować działalność prowadzoną przez męża, rozszerzając zakres swojej działalności o dodatkową lokalizację.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy wartość przekazanych Wnioskodawczyni towarów handlowych będzie stanowiła dla Niej koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawczyni, powinna mieć Ona prawo do zarachowania tego towaru w swoje koszty uzyskania przychodu, albowiem w przedmiotowej sprawie wszelkie ruchy towarowe były dokonywane w ramach wspólności małżeńskiej łącznej przez co nie doszło do darowizny towaru w ujęciu Kodeksu cywilnego (art. 888 Kodeksu cywilnego), a jedynie do kontynuacji działalności przez współmałżonka. Przeciwne stanowisko oznaczałoby irracjonalną sytuację „wyrzucenia” z kosztów uzyskania przychodów zakupów towarów handlowych objętych protokołem przekazania u obojga, mimo faktycznego zakupienia ich i późniejszej odsprzedaży z zyskiem w firmie Wnioskodawczyni (kontynuującej działalność).

Zgodnie z treścią art. 31 § 1 Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. W myśl art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku odrębnego nie zalicza się przedmiotów służących do prowadzenia działalności gospodarczej. W myśl art. 206 i 207 Kodeksu cywilnego należy przyjąć, że oboje małżonkowie posiadający prawo do rzeczy na zasadzie współwłasności majątkowej mają równe prawa do korzystania z rzeczy wspólnej oraz obowiązek dbania o nią. Mając na uwadze treść ww. przepisów należy przyjąć, że dają one możliwość przekazania ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »