Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Składki ZUS: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP

17.06.2020

Tarcza antykryzysowa: Obniżenie wymiaru czasu pracy a wysokość zasiłków

W związku z możliwością obniżenia czasu pracy pracownikom w ramach tarczy antykryzysowej wielu osobom korzystającym ze świadczenia opiekuńczego, macierzyńskiego bądź chorobowego obniżana jest jego wysokość. W związku z tym powstaje wątpliwość dotycząca zasadności przedmiotowego postępowania. Czy pracodawcy w związku z obniżeniem czasu pracy pracownikom mogą obniżać wysokość zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego bądź chorobowego? - pyta posłanka w interpelacji do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Interpelacja nr 5162 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości zasiłków w związku z wdrożeniem przez pracodawców rozwiązań przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej

Szanowna Pani Minister,

do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby, które z uwagi na zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych skorzystały z prawa do zasiłku opiekuńczego w trybie art. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm., dalej jako: „tarcza antykryzysowa”), bądź osoby przebywające na zasiłku chorobowym i macierzyńskim. Tryb i zasady przyznawania świadczeń, o których mowa powyżej, określone są w art. 29 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60, poz. 636, z późn. zm., dalej jako: „ustawa”).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 35 ust. 1 ustawy miesięczny zasiłek opiekuńczy oraz miesięczny zasiłek chorobowy to 80% podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek macierzyński zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy wynosi natomiast 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku określona została w art. 36 ust. 1 ustawy, tzn. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Art. 40 ustawy stanowi zaś, że w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (z mocy art. 47 ustawy przywołany przepis stosuje się odpowiednio do zasiłków opiekuńczych i macierzyńskich). Ponieważ wielu przedsiębiorców korzysta obecnie z możliwości obniżenia czasu pracy pracownikom w trybie art. 15g ust. 8 tarczy antykryzysowej, osoby pozostające na zasiłku opiekuńczym, chorobowym lub macierzyńskim dostają informacje o zmniejszeniu wysokości świadczenia, będącym konsekwencją podpisanych porozumień z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi.

Rekapitulując, w związku z możliwością obniżenia czasu pracy pracownikom w ramach tarczy antykryzysowej wielu osobom korzystającym ze świadczenia opiekuńczego, macierzyńskiego bądź chorobowego obniżana jest jego wysokość. W związku z tym powstaje wątpliwość dotycząca zasadności przedmiotowego postępowania.

Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy pracodawcy w związku z obniżeniem czasu pracy pracownikom w trybie art. 15g ust. 8 tarczy antykryzysowej mogą obniżać wysokość zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego bądź chorobowego, mając na uwadze art. 40 ustawy?
  2. Czy pracodawcy w związku z obniżeniem czasu pracy pracownikom w trybie art. 15g ust. 8 tarczy antykryzysowej mogą obniżać kwoty innych świadczeń przewidzianych w ustawie?

Posłanka Agnieszka Dziemianow...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »