Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Pracownicy: zatrudnianie, urlopy, zasiłki, świadczenia, ekwiwalenty

23.09.2020

Szkolenie pracownika jako przychód i koszt podatkowy

Często zdarza się, że pracodawca finansuje pracownikom szkolenia o charakterze zawodowym lub językowym. Jakie są tego konsekwencje podatkowe?  Czy pracodawca może ten wydatek zaliczyć w koszty podatkowe? Czy wartość takiego szkolenia jest przychodem pracownika, od którego powinien on zapłacić podatek?

Przychód pracownika

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W wyniku opłacenia kosztów szkolenia czy też kursu przez pracodawcę, po stronie pracownika dochodzi zatem do powstania przysporzenia majątkowego, a tym samym przychodu.

Jednakże, od zasady ogólnej, ustawa o PDOF przewiduje kilka wyjątków, określonych w art. 21. I tak zgodnie z ust. 1 pkt 90 tego artykułu, wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznawanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Jak widać, zwolnienie może obejmować tylko świadczenia przyznawane zgodnie z odrębnymi przepisami. Za takie z pewnością można uznać regulacje zawarte w ustawie Kodeks pracy (przepisy art. 1031–1036 Kodeksu pracy). W świetle wskazanych przepisów, przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Oznacza to, że umiejętności i wiedza, które zdobędzie pracownik w związku z odbytym szkoleniem powinny przekładać się na wzrost jego przydatności dla pracodawcy. Innymi słowy, wymagane jest, aby konkretne kształcenie związane było z obowiązkami wykonywanymi przez pracownika, ułatwiającymi wykonywanie codziennych zadań. Z tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, by szkolenie dotyczyło przyszłych obowiązków, które pracownik będzie mógł wykonywać dopiero po ukończeniu szkolenia.

Przykład:
Pracownik jest przedstawicielem handlowym przedsiębiorcy na terytorium kraj...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »