Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.10.2012

Szkolenia pracowników w kosztach firmy

Pytanie podatnika: Wnioskodawca organizuje szkolenia wewnętrzne mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, które są ściśle związane z wykonywanym zawodem i zakresem obowiązków. W związku z przeprowadzanymi szkoleniami pracodawca zapewnienia napoje, posiłki, noclegi dla pracowników podczas pobytu na takich szkoleniach. Wnioskodawca ponosi również koszty związane z podróżą służbową (tj. wydatki na noclegi, posiłki i dojazd), w sytuacji gdy szkolenia odbywają się poza miejscem pracy pracownika. Czy podatnik postępuje prawidłowo zaliczając wydatki na ww. szkolenia do kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 08 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 maja 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń dla pracowników Spółki (pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, oznaczone w uzupełnieniu wniosku numerem 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lutego 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją szkoleń dla pracowników Spółki. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 kwietnia 2012 r. Znak: IBPP1/443-156/12/AL, IBPBI/2/423-159/12/PC wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniach 11, 14 i 15 maja 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca organizuje szkolenia wewnętrzne mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników, które są ściśle związane z wykonywanym zawodem i zakresem obowiązków. Wnioskodawca ze względu na bezpośredni kontakt każdego pracownika z klientem realizuje szereg szkoleń związanych z jakością i profesjonalną obsługą klientów. Świadczy usługi nie tylko szkoleniowe ale także doradztwa i prowadzenia dokumentacji bhp, ppoż., ochrony środowiska, laboratorium pomiarowego, inżynierii jakościowej oraz usługi kontroli jakościowej części u klientów. Ze względu na rozmieszczenie oddziałów w całej Polsce pracodawca raz na kwartał lub rzadziej organizuje szkolenia mające na celu przekazanie zasad współpracy i komunikacji z klientem oraz komunikacji wewnątrz firmy. Przekazuje także informacje dotyczące stanu obecnego spółki, zachodzące zmiany oraz plany na przyszłość. Organizuje także szkolenia mające na celu udoskonalenie posiadanej wiedzy w zakresie wykonywanych obowiązków oraz szkolenia w zakresie zmieniających się przepisów prawnych, co jest podstawą rzetelnej obsługi klientów. Ze względu na szeroki zakres usług świadczonych przez Spółkę osoby odpowiedzialne za poszczególne dziedziny prezentują zakres i rodzaj świadczonych usług, osiągnięcia i plany rozwoju w zakresie swoich działów. Jednocześnie odbywają się warsztaty w zakresie wymiany doświadczeń i rozwiązywania problemów występujących podczas świadczenia usług i obsługi klientów.

W związku z przeprowadzanymi szkoleniami pracodawca zapewnienia napoje, posiłki, noclegi dla pracowników podczas pobytu na takich szkoleniach. Wydatki na artykuły spożywcze (drobny poczęstunek - napoje paluszki, ciastka), posiłki serwowane podczas takich szkoleń w formie cateringu lub usługi gastronomicznej oraz usługi noclegowe i wynajęcia sal szkoleniowych podatnik zalicza do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te zostały poniesione w celu uzyskania przychodów. Obsługa klienta wymaga, aby usługi były świadczone przez pracowników posiadających odpowiednią wiedzę merytoryczną na wysokim...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »