Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.04.2012

Szkolenia kontrahentów a koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika: Spółka organizuje największym odbiorcom (klientom) szkolenia, które odbywają się u producenta w ich siedzibach - w fabrykach (Hiszpania, Włochy). Klienci otrzymują zaświadczenia (certyfikaty) za odbyte szkolenie. Czy poniesione wydatki na szkolenie kontrahentów tj. koszty zakupu biletów lotniczych, koszty przejazdów, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 30 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2012 r. (data wpływu 28 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizowaniem szkoleń dla kontrahentów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizowaniem szkoleń dla kontrahentów.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 26 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2012 r.)

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi działalność polegającą na sprzedaży hurtowej artykułów hydraulicznych instalacyjnych i łazienkowych. Spółka zakupuje produkty firm hiszpańskich i włoskich, których jest wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski.

Spółka organizuje największym odbiorcom (klientom) szkolenia, które odbywają się u producenta w ich siedzibach - w fabrykach (Hiszpania, Włochy). Klienci otrzymują zaświadczenia (certyfikaty) za odbyte szkolenie. W związku z taki szkoleniami wyjazdem spółka zwykle ponosi tylko koszty zakupu biletów lotniczych oraz przejazdu swoich kontrahentów oraz pracowników obsługujących szkolenie.

Koszty zakwaterowania, wyżywienia na miejscu ponosi zwykle producent (czyli firma z Hiszpanii), ale możliwa jest sytuacja, że w przyszłości ww. koszty pokryte zostaną przez spółkę. Podczas tego szkolenia ściśle realizowany jest program szkoleniowy ustalony przez Spółkę oraz firmy produkcyjne, których wyroby Spółka sprzedaje.

W ramach szkolenia przedstawiana jest wiedza o oferowanych towarach, nowoczesnych technikach ich dystrybucji, jak również następuje podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz przedstawienie planów jej rozwoju, mających na celu pozyskanie nowych klientów oraz zwiększenie sprzedaży towarów.

Robione są również pokazy wytrzymałościowe oraz szkolenia czysto techniczne aby zapoznać z procesem technologicznym, w jakim powstają sprzedawane przez Spółkę towary.

Celem szkolenia jest podniesienie poziomu wiedzy zawodowej uczestników szkolenia, bowiem tematy będą dotyczyły informacji o produktach Spółki, które to informacje niezbędne są do prawidłowego poinformowania kupujących o właściwościach towaru oraz montażu urządzeń oraz prac instalacyjnych przy użyciu tych towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy poniesione wydatki na szkolenie kontrahentów tj. koszty zakupu biletów lotniczych, koszty przejazdów, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy w sytuacji gdy spółka będzie ponosiła wydatki na szkolenie kontrahentów tj. koszty zakupu biletów lotniczych, koszty przejazdów, zakwaterowania i wyżywienia będą one stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodu w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, szkolenia są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, bowiem dzięki nim uzasadnione jest oczekiwanie, że zmniejszy się ilość reklamacji, zwiększy się popyt na produkty Spółki, a także dzięki lepszej znajomości właściwości produktów Spółki wśród sprzedawców i instalatorów, zwiększy się zapotrzebowanie na jej produkty.

Wydatki poniesione na ten wyjazd są zatem poniesione w celu uzyskania przychodów. Poprzez przeszkolenie kontrahentów Spółka uzyskuje lepsze wyniki w sprzedaży produktów co przekłada się na przychody spółki.

Wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania ź...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »