Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.04.2015

Stypendium naukowe w rocznym PIT

Pytanie podatnika: Czy stypendium naukowe jest zwolnione z podatku dochodowego za rok 2014 i czy Wnioskodawczyni ma je wpisywać do deklaracji podatkowej, a jeśli tak, to jak to wpłynie na obliczenie wysokości podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 12 stycznia 2015 r. (data wpływu do Biura – 14 stycznia 2015 r.), uzupełnionym 19 marca 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendium przyznanego przez Fundację – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendium przyznanego przez Fundację.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 4 marca 2015 r. znak: IBPB II/1/4511-24/15/BJ wezwano Wnioskodawczynię o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 19 marca 2015 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest obywatelką polską; ma 64 lata; jedynym jej miejscem pracy jest Uniwersytet; jest profesorem zwyczajnym.

W roku 2014, w związku z koniecznością zaktualizowania badań do swojej książki naukowej, która jest obecnie w druku, Wnioskodawczyni musiała wyjechać na trzy miesiące do Niemiec, gdzie utrzymywała się z naukowego stypendium Fundacji , którego wysokość wyniosła w sumie 10.950 euro. W tym czasie, zgodnie z przepisami Uniwersytetu Wnioskodawczyni przebywała na urlopie naukowym – przez jeden miesiąc na urlopie płatnym, przez dwa miesiące na urlopie bezpłatnym.

W piśmie z 18 marca 2015 r. (wpływ do Biura – 19 marca 2015 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że:

  • Jej wyjazd do Niemiec nie był dokonany w ramach polskiego programu czy umowy. Wnioskodawczyni otrzymała na wyjazd w macierzystym Uniwersytecie urlop naukowy od kwietnia do czerwca 2014 r. – w pierwszym miesiącu płatny, w kolejnych bezpłatny. Natomiast celem Fundacji jest realizowanie programu stypendialnego dla najzdolniejszych uczonych ze wszystkich krajów świata w celu realizacji ich badań w RFN, a zatem wyjazd był w ramach programu stypendialnego Fundacji.
  • Fundacja jest podmiotem zaliczonym do wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie: pieniądze pochodzą ze środków rządu niemieckiego; mają one charakter pomocy bezzwrotnej. Fundacja jest upoważnionym przez państwo podmiotem do rozdzielania środków tej pomocy, oraz b) podatnik, w tym wypadku Wnioskodawczyni, bezpośrednio zrealizowała cel programu – badania naukowe Wnioskodawczyni prowadziła wyłącznie osobiście.
  • Przedmiotowe stypendium nie było finansowane ze środków Unii Europejskiej.
  • Wskazane stypendium, według informacji Fundacji można uznać za środki pomocowe, które pomagają polskim stypendystom osiągnąć wyższy poziom naukowy, czyniąc ich konkurencyjnymi wobec zagranicy są równocześnie w ten sposób pomocą dla państwa polskiego.
  • Fundacja ma swoją siedzibę w B. (Niemcy). Nie posiada siedziby w Polsce. Stypendium Wnioskodawczyni otrzymała bezpośrednio od Fundacji.
  • Z podmiotem, który przyznał Wnioskodawczyni stypendium nie łączył ani nie łączy żaden stosunek prawny. Stypendium służy wsparciu badań naukowych stypendysty i nie wiąże się z powstaniem jakichś zobowiązań prawnych czy materialnych.
  • Stypendium było przyznane na podstawie obowiązujących w Niemczech przepisów dotyczących stypendiów naukowych.
  • Stypendium zostało przyznane na podstawie przepisów skorelowanych z przepisami obowiązującymi w Polsce – decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego znak: ... z 29 czerwca 2006 r. powołującego się na art. 21 ust.1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.) oraz na opinię Rady Głównej Nauki i Szkodnictwa Wyższego.
  • Zasady stypendium zostały zatwierdzone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – po zasięgnięciu w dniu 20 kwietnia 2006 r. rekomendacji Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  • Stypendium Wnioskodawczyni otrzymała w związku z przebywaniem w Niemczech w celu prowadzenia prac badawczych. Placówką, gdzie Wnioskodawczyni prowadziła badania był Uniwersytet w B. Nauczaniem w Niemczech, zgodnie z zasadami Fundacji, Wnioskodawczyni się nie zajmowała.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy stypendium naukowe jest zwolnione z podatku dochodowego za rok 2014 i czy Wnioskodawczyni ma je wpisywać do deklaracji podatkowej, a jeśli tak, to jak to wpłynie na obliczenie wysokości podatku?
 
Wnioskodawczyni uważa, że stypendium jest zwolnione z podatku i tym samym nie musi uwzględniać go w deklaracji podatkowej za 2014 rok. Jako podstawę zwolnienia Wnioskodawczyni wskazała art. 21 ust. 1 pkt 39 i pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 29 czerwca 2006 r.

Na poparcie swego stanowiska Wnioskodawczyni przywołała interpretację podatkową Urzędu Skarbowego w Kozienicach z 12 kwietnia 2007 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na teryto...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »