Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.07.2015

Strata z inwestycji w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych

Pytanie podatnika: Czy niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w momencie zakończenia umowy najmu i przeniesienia całej działalności do nowego miejsca, w sytuacji gdy brak kontynuacji najmu danej powierzchni następuje ze względów ekonomicznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2014 r. (data wpływu 3 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty odpowiadającej niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dnu 3 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty odpowiadającej niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o. o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), działający na tynku polskim i europejskim, jest wiodącym podmiotem dostarczającym innowacyjne rozwiązania IT wspierające doświadczenie klienta poprzez spersonalizowanie, ukierunkowanie na wzmacnianie społecznych więzi, światowej klasy, systemy CRM.

Od maja 2008 r. Spółka wynajmowała biuro przy ul. X. w mieście Z., a adres wynajmowanej nieruchomości stanowił równocześnie adres siedziby Spółki. Dla celów prowadzonej działalności Spółka poniosła dodatkowe nakłady w celu zaadaptowania lokalu do swoich potrzeb (np. wykonanie ścian działowych, malowanie i tapetowanie ścian, wykonanie witryn oraz kart żaluzjowych, wykończenie podłóg, montaż instalacji i okablowania, montaż sprzętu oświetleniowego, montaż ścian i drzwi szklanych). Poniesione koszty Spółka zakwalifikowała jako inwestycję w obcym środku trwałym oraz amortyzowała dla potrzeb podatkowych według odpowiedniej stawki wynikającej z ustawy CIT.

Przez wiele lat Spółka prowadziła współpracę z jedną z największych firm telekomunikacyjnych w Europie (dalej: Klient strategiczny). W 2009 r. firma ta zmieniła model zamawiania usług, tak aby prace nad projektami odbywały się w biurze Wnioskodawcy. W związku z tym, w lutym 2010 r. Spółka wynajęła dodatkowe pomieszczenie biurowe o powierzchni 860 m2 przy ul. Y. w Z., przy czym nadal prowadziła działalność w dotychczasowej siedzibie (tj. w biurze przy ul. X. w Z). W połowie 2011 r. Spółka wygrała ponownie przetarg na usługi informatyczne dla Klienta strategicznego, zawierając kontrakt na czas określony (3 lata). Wygrana ta wpłynęła na wzrost zatrudnienia w Spółce, a w konsekwencji konieczność wynajęcia dodatkowej powierzchni biurowej przy ul. Y. w Z. (dodatkowo wynajęto ok. 500 m2 powierzchni biurowej).

W 2013 r. Spółka ponownie wzięła udział w przetargu dla Klienta strategicznego. Nie została jednak wybrana, w związku z czym Zarząd Spółki, na podstawie przeprowadzonej analizy ekonomicznej, podjął decyzję o zmniejszeniu zatrudnienia i redukcji kosztów. W konsekwencji, w grudniu 2013 r. zdecydowano o nieprzedłużaniu umowy najmu pomieszczenia przy ul. X. w Z., które było przeznaczone w głównej mierze do obsługi Klienta strategicznego, a od stycznia 2014 r. Spółka całkowicie zaprzestała działalności w tym lokalu. Całość działalności przeniesiono do pomieszczeń biurowych zlokalizowanych przy ul. Y. w Z.

W konsekwencji rozwiązania umowy najmu powierzchni zlokalizowanej przy ul. X. w Z., w księgach pozostała niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym, którą Spółka wykreśliła z prowadzonej ewidencji środków trwałych. Na skutek wykreślenia z ewidencji inwestycji w obcym środku trwałym Spółka poniosła stratę w wysokości niezamortyzowanej wartości tej inwestycji, czyli w niezamortyzowanej wysokości poniesionych nakładów na lokal przy ul. X. w Z.

Umowa najmu powierzchni przy ul. X. w Z. nie przewidywała obowiązku zwrotu przez podmiot wynajmujący nakładów poniesionych przez Spółkę na wynajmowany lokal.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowić będzie koszt uzyskania przychodów w momencie zakończenia umowy najmu i przeniesienia całej działalności do nowego miejsca, w sytuacji gdy brak kontynuacji najmu danej powierzchni następuje ze względów ekonomicznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie zakończenia umowy najmu i przeniesienia całej działalności do nowego miejsca, w sytuacji gdy brak kontynuacji najmu danej powierzchni następuje ze względów ekonomicznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej ustawa CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

W myśl tego przepisu, podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. został poniesio...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »