Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

23.09.2013

Stawka VAT na ciastka i wyroby cukiernicze

Pytanie podatnika: Którą stawką podatku od towarów i usług ( 5%, 8% czy 23%) należy opodatkować sprzedaż wytwarzanych drożdżówek, chałek, rogali i rożków?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Tryb. 26 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla wytwarzanych wyrobów – drożdżówek, chałek, rogali i rożków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2013r. do Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla wytwarzanych wyrobów – drożdżówek, chałek, rogali i rożków.

Działając na podstawie art. 15 ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew, pismem z dnia 21 czerwca 2013r., przesłał ww. wniosek Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 26 czerwca 2013r.), celem załatwienia zgodnie z właściwością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem pieczywa i wyrobów ciastkarskich. Jest też czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wśród produktów, które wytwarza, znajdują się bułki drożdżowe z różnymi nadzieniami, jak: z sera, marmolady, z czekolady, z owoców, jak również tzw. chałki, rogale i rożki. Są to wyroby świeże, ich trwałość wynosi jeden dzień.
Skład tych wyrobów jest następujący:

  1. drożdżówek: (bułek drożdżowych): mąka pszenna 50,2%, woda 15,1%, drożdże 5%, cukier 10%, margaryna (80% - owa) 7,5%, sól 0,8%, jaja 1,3%, polepszacze (enzymy piekarskie) 0,1%, nadzienie (ser, marmolada, czekolada, owoce) 10%,
  2. chałki: mąka pszenna 73,1%, woda 5,8%, drożdże 2,9%, cukier 7,3%, margaryna (80% - owa) 5,1%, sól 1,2%, jaja 4,4%, polepszacze (enzymy piekarskie) 0,1%,
  3. rogale: mąka pszenna 73,1%, woda 5,8%, drożdże 2,9%, cukier 7,3%, margaryna (80% - owa) 5,1%, sól 1,2%, jaja 4,4%, polepszacze (enzymy piekarskie) 0,1%,
  4. rożki: mąka pszenna 50%, woda 10%, margaryna (80% - owa) 25%, sól 1%, ocet 2%, masa twarogowa 12%.

Proces wytwarzania tych wyrobów jest bardzo podobny: składniki są poddawane mieszaniu, kształtowaniu, rozrostowi pod wypływem drożdży i pieczeniu. Na tym kończy się proces wytwórczy w zakładzie Wnioskodawcy. Jedynie w przypadku bułek drożdżowych, mogą one być uzupełniane nadzieniem z sera, marmolady, z czekolady czy owocami. Jest to pieczywo świeże, do bezpośredniego spożycia. Może być pakowane, np. w papier, ale najczęściej jest dostarczane w zbiorczym opakowaniu transportowym. W tym stanie pieczywo jest przechowywane i sprzedawane, głównie do sklepów spożywczych, bufetów itp. Trwałość produktów wynosi jeden dzień, maksymalnie kilka dni póki nie stanie się ono czerstwe i niesmaczne. Przed sporządzeniem niniejszego wniosku Wnioskodawca otrzymał opinię Urzędu Statystycznego (znak: … z dnia 26 marca 2013 roku), z której wynika, że według PKWiU 2008 pieczywo to należy klasyfikować następująco: 10.71.12.0 Wyroby i ciasta, świeże.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Którą stawką podatku od towarów i usług ( 5%, 8% czy 23%) należy opodatkować sprzedaż wytwarzanych ww. wyrobów...

Zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowanie podatkiem od towarów i usług reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwana dalej "UPTU". Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 UPTU. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UPTU, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 UPTU). Przepis art. 2 pkt 22 UPTU definiuje sprzedaż jako odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług m.in. na terytorium kraju.

Stosownie do art. 5a UPTU, towary i usługi będące przedmiotem czynności podatnika, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla nich przepisy UPTU lub przepisy wykonawcze przewidują symbole statystyczne. UPTU i przepisy wykonawcze do tej ustawy dla określenia zasad opodatkowania czynności podatnika opierają się na szczegółowej identyfikacji charakteru i przebiegu tej czynności, przy jednoczesnym odniesieniu jej do odpowiedniej klasyfikacji.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania na gruncie UPTU. Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).
Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego pieczywo, będące przedmiotem wniosku, należy klasyfikować według PKWiU pod symbolem: 10.71.12.0 Wyroby ciastkarskie i ciasta, świeże. Kryteria klasyfikowania przyjęte w PKWiU, podobnie jak aktualizowana corocznie Klasyfikacja CN, nie definiują pojęcia "pieczywo świeże" i nie odnoszą się do okresów minimalnej trwałości czy przydatności do spożycia dla tych wyrobów. Obecnie obowiązująca Klasyfikacja CN, to rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) Nr 927/2012 z dnia 9 października 2012 r. zmieniające załącznik I do rozporządze...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »