Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

29.06.2022

Stawka ryczałtu dla usług doradczo-księgowych przy zatrudnieniu radcy prawnego

Podatnik osiąga przychody ze świadczonych usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69) oraz z działalności prawniczej (PKWiU 69). W styczniu br. zawarł umowę zlecenia z radcą prawnym. Czy jeżeli czynności wykonywane przez radcę są wykorzystywane przez podatnika do świadczenia przez niego usług doradztwa podatkowego oraz działalności prawniczej to przychody ze świadczenia tych usług podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z zastosowaniem stawki 15%?

 

Zleceniobiorcą jest osoba fizyczna wpisana na listę radców prawnych, wykonująca zawód radcy prawnego lub osoba wpisana na listę adwokatów, wykonująca zawód adwokata. Umowa zlecenia zawiera uregulowania stanowiące, że:

  • umowa jest zawarta na czas nieokreślony,
  • za realizację zlecenia radcy należne jest wynagrodzenie w wysokości iloczynu określonej stawki za godzinę pracy i czasu faktycznie poświęconego realizacji zlecenia,
  • dla potrzeb określenia wysokości wynagrodzenia radca po każdej poradzie prześle zleceniodawcy informację o ilości czasu poświęconego realizacji zlecenia,
  • umowa nie przewiduje minimalnego wymiaru realizacji zlecenia. Wymiar realizacji zlecenia będzie wyznaczany konkretnymi zagadnieniami sygnalizowanymi przez zleceniodawcę
  • przedmiotem umowy jest udzielanie porad prawnych z zakresu przepisów dotyczących prawa ochrony danych osobowych, prawa cywilnego, prawa własności intelektualnej oraz prawa nowych technologii w zakresie, w jakim powyższe obszary związane są z prowadzoną przez zleceniodawcę działalnością polegającą na świadczeniu usług doradztwa prawnego i usług doradztwa podatkowego.

Odpowiedź:

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »