Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.07.2014

Sprzedaż zestawu promocyjnego na gruncie VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedając zestaw promocyjny „on-pack” spółka powinna traktować go jako dostawę odrębnego produktu i wyodrębniać na fakturze sprzedaży cenę takiego produktu, czy też spółka powinna traktować taką sprzedaż jako sprzedaż kilku odrębnych produktów (produkt standardowy, dodany element promocyjny, opakowanie jednostkowe) i wyodrębniać na fakturze sprzedaży osobno cenę wszystkich elementów wchodzących w skład takiego zestawu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2014 r. (data wpływu 24 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • uznania sprzedaży zestawu promocyjnego „on-pack” za dostawę jednego produktu i sposobu dokumentowania sprzedaży - jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia opakowania jednostkowego i elementu promocyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sprzedaży zestawu promocyjnego „on-pack” za dostawę jednego produktu i sposobu dokumentowania sprzedaży oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia opakowania jednostkowego i elementu promocyjnego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem i dystrybutorem napojów alkoholowych. W celu zwiększania sprzedaży prowadzi różne formy uatrakcyjniania swoich produktów i metod ich sprzedaży. Działania promocyjne muszą być przez Spółkę podejmowane z uwagi na dużą konkurencję w branży sprzedaży napojów alkoholowych i ogólne otoczenie rynkowe. Jedną z tych form jest sprzedaż w formie zestawu promocyjnego „on-pack”. Sprzedaż ta polega na tym, że do standardowego produktu dodany zostaje element promocyjny (np. kieliszek, szklanka, pucharek, otwieracz do wina, breloczek na klucze, butelka napoju bezalkoholowego kojarzonego z danym produktem /np. tonik do ginu/ i inne tego typu materiały) a całość zostaje umieszczona w specjalnie do tego celu zaprojektowanym opakowaniu. Opakowaniem tym jest kartonik jednostkowy dedykowany dla danego zestawu promocyjnego „on-pack” lub folia. Każdy zestaw „on-pack” jest zamknięty w opakowaniu jednostkowym w taki sposób, że nie jest możliwe dokonanie osobnej sprzedaży elementów zestawu promocyjnego „on-pack” bez otwarcia i/lub uszkodzenia opakowania jednostkowego (kartoniki jednostkowe są zamykane, folia jednostkowa jest zgrzewana lub zawiązywania sznurkiem, wstążką, klamrą itp.). Cena zestawu promocyjnego „on-pack” jest z reguły taka sama, a czasami niższa lub wyższa od ceny standardowego produktu wchodzącego w skład danego zestawu promocyjnego „on-pack”, w sytuacji gdy jest on sprzedawany samodzielnie a nie w zestawie. Na zestaw promocyjny „on-pack” Spółka nadaje w systemie księgowym odrębny kod materiałowy, inny niż kod materiałowy nadawany standardowemu produktowi wchodzącemu w skład zestawu, w sytuacji gdy jest on sprzedawany samodzielnie a nie w zestawie. Zestaw promocyjny „on-pack” sprzedawany jest przez Spółkę z odrębnym kodem EAN, innym niż kod EAN pod jakim sprzedawany jest standardowy produkt wchodzący w skład zestawu, w sytuacji gdy jest on sprzedawany samodzielnie a nie w zestawie. Spółka traktuje zestaw promocyjny „on-pack” jako osobno sprzedawany produkt, opisując go na fakturze np. „nazwa produktu alkoholowego 1 + kieliszek” lub „nazwa produktu alkoholowego 2 + tonic”. Podczas gdy sprzedając sam produkt standardowy opisuje go na fakturze np. „nazwa produktu alkoholowego 1”, „nazwa produktu alkoholowego 2”. Sprzedaży zestawów promocyjnych „on-pack” nie towarzyszy żaden regulamin, elementy promocyjne nie są wydawane osobno po zakupie standardowego produktu lecz są sprzedawane/wydawane razem z tym produktem (stanowią całość umieszczoną w opakowaniu jednostkowym), konsument nie ma możliwości nabycia jednego z elementów zestawu promocyjnego „on-pack”, może nabyć tylko cały zestaw, nabycie elementu promocyjnego nie jest uzależnione od wcześniejszego nabycia produktu standardowego bowiem oba elementy są nabywane jednocześnie będąc umieszone w jednym opakowaniu jednostkowym. Elementy składowe zestawu promocyjnego „on-pack” Spółka nabywa od dostawców będących podatnikami VAT (elementy promocyjne, opakowania jednostkowe, napoje alkoholowe) lub wytwarza we własnym zakresie (napoje alkoholowe).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy sprzedając zestaw promocyjny „on-pack” Spółka powinna traktować go jako dostawę odrębnego produktu i wyodrębniać na fakturze sprzedaży cenę takiego produktu, czy też Spółka powinna traktować taką sprzedaż jako sprzedaż kilku odrębnych produktów (produkt standardowy, dodany element promocyjny, opakowanie jednostkowe) i wyodrębniać na fakturze sprzedaży osobno cenę wszystkich elementów wchodzących w skład takiego zestawu?
  2. Czy Spółka dokonując sprzedaży zestawów promocyjnych „on-pack” podatnikom podatku od towarów i usług powinna osobnymi dokumentami dokumentować sprzedaż i wydanie poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu promocyjnego „on-pack” czy też powinna dokumentować sprzedaż i wydanie takiego zestawu jedną fakturą VAT, w której zestaw jest opisany w sposób opisany w pkt 68 lub podobnie... Czy w przypadku sprzedaży, o jakiej mowa w poprzednim pytaniu oprócz faktury VAT Spółka powinna dokumentować wydanie zestawu promocyjnego „on-pack” lub jego poszczególnych elementów jeszcze innymi dowodami niż faktura VAT?
  3. Czy Spółka może w całości odliczyć podatek od towarów i usług od kwot wynikających z faktur otrzymanych przez Spółkę z tytułu nabycia opakowania jednostkowego i elementu promocyjnego (np. kieliszek, szklanka, pucharek, otwieracz do wina, breloczek na klucze, butelka napoju, bezalkoholowego i inne tego typu materiały) wchodzących w skład zestawu promocyjnego „on-pack”?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedając zestaw promocyjny „on-pack” Spółka powinna traktować go jako dostawę odrębnego produktu i wyodrębniać na fakturze cenę sprzedaży takiego odrębnego produktu. Sposób w jaki Spółka organizuje sprzedaż zestawu promocyjnego produktu „on-pack” świadczy o tym, że jest to osobny produkt, inny od produktu standardowego dołączanego do takiego zestawu. Zestaw ten stanowi towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W stanie faktycznym dochodzi do jednoczesnego wydania wszystkich elementów zestawu promocyjnego „on-pack”, a możliwość odrębnego wydania poszczególnych elementów jest wyłączona. Odpłatna dostawa promocyjnego zestawu „on-pack” jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W ocenie Spółki, sposób w jaki Spółka organizuje sprzedaż zestawu promocyjnego produktu „on-pack” świadczy o tym, że jest to osobny produkt, inny od produktu standardowego dołączanego do takiego zestawu. Zestaw ten stanowi towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 106b ustawy o podatku od towarów i usług Spółka dokonując sprzedaży zestawów promocyjnych „on-pack” zobowiązana jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż dokonywaną przez Spółkę na rzecz innego podatnika podatku. Spółka dokonując sprzedaży zestawów promocyjnych „on-pack” podatnikom podatku od towarów i usług powinna dokumentować sprzedaż i wydanie zestawów promocyjnych „on-pack”, a nie powinna dokumentować sprzedaży i wydania poszczególnych elementów wchodzących w skład takich zestawów. Spółka powinna dokumentować taką sprzedaż fakturą VAT, w której zestaw może być opisany w sposób opisany w stanie faktycznym lub podobnie. Oprócz dokumentowania sprzedaży zestawu promocyjnego „on-pack” o jakiej mowa w stanie faktycznym fakturą VAT ustawa o podatku od towarów i usług nie nakłada na Spółkę obowiązku dokumentowania tej sprzedaży innym dokumentem wydania towaru.

Spółka wskazała, że sprzedaje zestawy promocyjne „on-pack”, sprzedaż ta opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Spółki przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wszystkich towarów i usług wykorzystywanych do dokonania sprzedaży zestawów promocyjnych „on-pack” na zasadach opisanych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »