Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

05.07.2012

Sprzedaż własnych wierzytelności a podatek VAT

Ofert przejęcia cudzych wierzytelności pieniężnych jest coraz więcej. Powyższe nie powinno dziwić, bowiem wierzyciele - zmęczeni niewygodną windykacją czy niemożnością wyegzekwowania długu – chętnie przelewają posiadane wierzytelności na inne podmioty. Powstaje jednak wątpliwość jak rozliczyć wskazany zakup na gruncie ustawy o VAT? Czy podmiot, który nabywa na własne ryzyko wierzytelności po ich cenie nominalnej świadczy względem zbywcy usługę ściągania długów podlegającą obowiązkowi podatkowemu z tytułu VAT?

Cesja wierzytelności jako usługa?

Aby odpowiedzieć na zadaną wątpliwość konieczne jest przeanalizowanie przepisów ustawy o VAT oraz Kodeksu cywilnego mających znaczenie dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii. Otóż, zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpłatne świadczenie usług stanowi czynność opodatkowaną tym podatkiem na terytorium kraju. Z kolei przez świadczenie usług rozumieć należy każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niestanowiące dostawy towarów. Jednocześnie analiza art. 509 ustawy Kodeks cywilny sugeruje, iż cesja (przelew) nie wypełnia definicji dostawy towaru, bowiem polega na przeniesieniu prawa do wartości niematerialnych (wierzytelność nie jest towarem tylko prawem majątkowym) z osoby wierzyciela na podmiot trzeci. Czy zatem możemy uznać, że skoro w analizowanym przypadku nabywca uwalnia wierzyciela od ciężaru dalszego egzekwowania długu to świadczy on na jego rzecz usługę?

Nabycie wierzytelności nie jest usługą ściągania długów

Stanowisko sadów administracyjnych jest w tej materii rozbieżne. Przykładowo, zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonym w wyroku z dnia 12 stycznia 2010 r. (I FSK 1627/08) nabycie wierzytelności pieniężnej na podstawie art. 509 § 1 k.c. nie jest usługą ściągania długów, o której mowa w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Jednocześnie Sąd uwydatnił fakt, że egzekwowanie własnych wierzytelności na swoją rzecz jest naturalnym elementem obrotu gospodarczego i usługi nie tworzy, bowiem nie można bowiem być jednocześnie usługobiorcą i usługodawcą.

Ściąganie długu zawsze podlega VAT

Odmienne stanowisko wyrażono z kolei w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 lutego 2010 r. (I FSK 2104/08). Zdaniem składu orzekającego w tej sprawie w każdym przypadku, gdy celem działania usługodawcy jest przejęcie wierzytelności innego podmiotu w celu jej wyegzekwowania, usługę tę należy opoda...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »