Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.09.2014

Sprzedaż towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego a kasa fiskalna

Pytanie podatnika: Wnioskodawca sporadycznie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamieszkałych w krajach poza terytorium Unii Europejskiej. Wówczas na podstawie dokumentów potwierdzających eksport wystawia fakturę ze stawką 0% lub ze stawką krajową w zależności od daty otrzymania dokumentów spełniających warunki eksportu. Czy sprzedaż towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego powinna być dokumentowana za pomocą kasy fiskalnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2014 r. (data wpływu 23 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2014 r. (data wpływu 15 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 lipca 2014 r. (data wpływu 15 lipca 2014 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem VAT, wykonuje czynności opodatkowane. Obrót na terenie kraju na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych Wnioskodawca ewidencjonuje w kasie rejestrującej. Wnioskodawca sporadycznie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamieszkałych w krajach poza terytorium Unii Europejskiej. Wówczas na podstawie dokumentów potwierdzających eksport Wnioskodawca wystawia fakturę ze stawką 0% lub ze stawką krajową w zależności od daty otrzymania dokumentów spełniających warunki eksportu. W miesiącu otrzymania dokumentów potwierdzających eksport Wnioskodawca dokonuje w deklaracji korekty sprzedaży krajowej i wykazuje sprzedaż eksportową. Korekty deklaracji Wnioskodawca dokonuje w ewidencji poza kasą fiskalną. Zainteresowany nadmienia, iż dostawa towarów odbywa się za pośrednictwem poczty lub przesyłką kurierską.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Dostawa towaru dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego następuje w systemie wysyłkowym przesyłkami kurierskimi.
  2. Zapłata za towar w całości dokonywana jest za pośrednictwem konta pay pal lub banku.
  3. Dostawa towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego jest dokumentowana fakturą w której widnieją dane nabywcy stąd zapłata za dostawę towaru jest porównywana z fakturą.
  4. Przedmiotem dostawy nie są towary określone w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29-11-2012 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż towarów dla osoby fizycznej zamieszkałej na terytorium kraju trzeciego powinna być dokumentowana za pomocą kasy fiskalnej?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż eksportowa po spełnieniu warunków, na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zamieszkałej w krajach trzecich ze względów technicznych nie może być ewidencjonowana w kasie rejestrującej, ponieważ wydanie towaru i wywóz z terytorium kraju potwierdzony przez Urząd Celny jest w różnych terminach, a ewidencję w kasie należy dokonywać na bieżąco. Do zaniżenia zobowiązania podatkowego nie dochodzi, gdyż w ewidencji sprzedaży ujmowana jest faktura dokumentująca transakcję eksportową

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie ocen...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »