Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

24.09.2015

Sprzedaż szablonów stron internetowych a podatek dochodowy

Pytanie podatnika: Do jakiego źródła należy zaliczyć planowane uzyskiwanie przychodów? Czy Wnioskodawca zmuszony będzie do samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy? Czy Wnioskodawcy przysługują zryczałtowane 50% koszty? Który moment należy uznać za uzyskanie przychodu – moment naliczenia prowizji, czy wypłaty na konto bankowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2015 r. (data wpływu 23 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca planuje uzyskiwać przychody ze sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie, którego właścicielem jest podmiot E. z siedzibą w Australii.

Wnioskodawca uzyskiwanie przychodów ma zamiar rozpocząć pod koniec 2015 r. Walutą w serwisie jest dolar amerykański, więc przychody będą uzależnione od kursu walutowego. Konto Wnioskodawcy w serwisie zostanie zasilone kwotą z każdej uzyskanej sprzedaży, pomniejszonej o prowizję w wysokości od 50% do 30% (będzie ona pobierana przez firmę będącą właścicielem serwisu). Prowizja będzie ulegała stopniowemu zmniejszaniu się wraz ze wzrostem przychodów uzyskiwanych w serwisie.

Planowana wypłata środków będzie odbywać się za pośrednictwem przelewu międzynarodowego, bezpośrednio na konto bankowe (do 4-5 razy w roku, do 15 dnia miesiąca kalendarzowego) Wnioskodawcy.

Cała organizacja procesu sprzedaży spoczywa na firmie będącej właścicielem portalu internetowego. Serwis nie sprzedaje gotowego produktu, a jedynie licencję na jego używanie (kupujący szablon nabywa wyłącznie licencję na jego wykorzystywanie). Pomimo umieszczenia produktu (szablonu strony internetowej) Wnioskodawca pozostaje właścicielem praw autorskich, w związku z czym prowizja od sprzedaży otrzymywana jest za udzieloną przez Niego licencję do wykorzystywania danego szablonu.

Potwierdza to między innymi 3 i 4 punkt regulaminu właściciela serwisu.
Tłumaczenie z języka angielskiego na polski:

  • pkt 3 regulaminu serwisów E., mówi, że: „Serwisy E. są platformą pozwalającą użytkownikom na zakup i sprzedaż licencji produktów cyfrowych, jak szablony stron internetowych, produkcje muzyczne, animacje, kod oprogramowania, pliki wektorowe, zdjęcia itp. E. ułatwia transakcje pomiędzy kupującym, a autorem za pomocą metod płatności. Wszystkie transakcje są zapisywane w panelu użytkownika, zarówno autora, jak i kupującego.”
  • pkt 4 regulaminu serwisów E., mówi, że: „Produkty znajdujące się w serwisach E. są własnością autorów, a nie właściciela serwisu. Właściciel serwisu dostarcza jedynie platformę, właściciel serwisu nie bierze odpowiedzialności za przedmioty, ani nie uzyskuje prawa do korzystania z przedmiotów, a jedynie pozwala na ich udostępnianie oraz promocję z pośrednictwem swoich serwisów.”
  • fragment pkt 11 podpunkt A regulaminu serwisów E., mówi, czym jest kupowany produkt z perspektywy osoby kupującej: „Kiedy dokonujesz zakupu produktu opłacasz prawa do użytkowania tego produktu, nie otrzymujesz produktu samego w sobie. To co otrzymujesz to licencja na użytkowanie bezpośrednio od autora.”

Właściciel serwisów E. informuje, że autor zobowiązany jest do płacenia podatków, za wyjątkiem podatków VAT dla obywateli Unii Europejskiej. Potwierdza to między innymi 22 punkt regulaminu właściciela serwisu.

Tłumaczenie z języka angielskiego na polski:

  • pkt 22 podpunkt A regulaminu serwisów E., mówi, że: „Jako autor w Serwisie E. jesteś odpowiedzialny za opłacenie wszystkich podatków, za wyjątkiem podatku VAT – jeśli jesteś obywatelem w państwie członkowskim Unii Europejskiej.”
  • pkt 22 podpunkt B regulaminu serwisów E., mówi, że: „Właściciel Serwisu pobiera i rozlicza podatek VAT dla sytuacji, kiedy kupujący ma siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej i nie podał swojego numerem VAT EU. Kiedy nabywca znajduje się w państwie członkowskim i identyfikuje się poprawnym numerem VAT EU to obowiązkiem kupującego jest samodzielne rozliczenie podatku VAT. Odpowiedzialność za rozliczenia podatku VAT nie spoczywa na autorze, jeśli kupujący znajduje się w państwie członkowskim Unii Europejskiej.”

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Do jakiego źródła należy zaliczyć planowane przez Wnioskodawcę uzyskiwanie przychodów?
  2. Czy Wnioskodawca zmuszony będzie do samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku i jak powinien wyliczać ich wysokość?
  3. Czy w odniesieniu do planowanych przychodów Wnioskodawcy przysługują zryczałtowane 50% koszty ich uzyskania?
  4. Który moment należy uznać za uzyskanie przychodu – moment naliczenia prowizji, czy wypłaty na konto bankowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania nr 1, powyższe wynagrodzenie stanowić będzie przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Z uwagi na to, że zgodnie z fragmentem pkt 11 podpunktu A regulaminu serwisu, kupujący nabywa licencję do korzystania, sam zaś przedmiot stanowi wyraz działalności twórczej Wnioskodawcy – zasadnym jest uznanie, że uzys...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »