Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

29.10.2013

Sprzedaż rzeczy ruchomych nabytych w spadku a PIT

Pytanie podatnika: W grudniu 2011 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Spadek po zmarłym nabyła Wnioskodawczyni - żona spadkodawcy, w 1/2 części i córka spadkodawcy, w 1/2 części. Córka przekazała nieodpłatnie swoją część majątku na Zainteresowaną. W skład spadku wchodziły m.in. samochód osobowy, nabyty przez małżonków na prawach wspólności ustawowej w 2009 r. oraz broń myśliwska, która nie stanowiła wspólnego majątku. Nabyte rzeczy Wnioskodawczyni sprzedała. Od jakiej części sprzedanego spadku, Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 22 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.) oraz pismem z dnia 17 lipca 2013 r. (data wpływu 18 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży rzeczy ruchomych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży rzeczy ruchomych oraz w zakresie sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 i § 4 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z dnia 3 lipca 2013 r. nr ILPB2/436-102/13 -2/WS, wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 3 lipca 2013 r., skutecznie doręczono dnia 10 lipca 2013 r., zaś w dniu 17 lipca 2013 r. (data nadania 16 lipca 2013 r.) oraz w dniu 18 lipca 2013 r. (data nadania 17 lipca 2013 r.) do tut. organu wpłynęły odpowiedzi, w których Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Mąż Wnioskodawczyni zmarł 22 grudnia 2011 r. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 24 stycznia 2012 r. sporządzonym w kancelarii notarialnej, spadek po zmarłym nabyła Wnioskodawczyni - żona spadkodawcy, w 1/2 części i córka spadkodawcy, w 1/2 części. W dniu 26 stycznia 2012 r. w urzędzie skarbowym po zmarłym mężu zgłoszony został następujący majątek:

  • na prawach wspólności ustawowej lokal mieszkalny, o powierzchni użytkowej 53,90 m2 wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i w działce gruntu,
  • na prawach wspólności ustawowej działka gruntu zabudowana budynkiem garażu stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • na prawach wspólności ustawowej samochód osobowy, nabyty przez małżonków w dniu 22 stycznia 2009 r.,
  • broń myśliwska 4 szt., która nie stanowiła wspólnego majątku.

Pismem naczelnika urzędu z dnia 26 styczna 2012 r. prawo do majątku nabyła żona - Wnioskodawczyni w 1/2 części i córka w 1/2 części. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1, art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie majątku było zwolnione z podatku.

Jednocześnie aktem notarialnym z dnia 26 stycznia 2012 r. i według umowy nieodpłatnego działu spadku córka przekazała swoją część majątku na Zainteresowaną. W związku z tym całość majątku nabyła Wnioskodawczyni.

W roku 2012 r. Wnioskodawczyni dokonała następujących sprzedaży:

  • w dniu 30 stycznia 2012 r. 4 szt. broni na kwotę 2 200 zł,
  • w dniu 1 lutego 2012 r. samochód za kwotę 19 500 zł,
  • w dniu 5 kwietnia 2012 r. garaż za kwotę 22 000 zł.

W związku z powyższ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »