Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.05.2013

Sprzedaż rzeczy otrzymanej w spadku a podatek dochodowy

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż udziału w samochodzie osobowym dokonana kilka dni po dacie jego nabycia w drodze spadku spowodowała obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 11 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w części pismem z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia udziału w samochodzie osobowym przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w samochodzie osobowym przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 21 marca 2013 r., nr IPTPB2/415-23/13-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 21 marca 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 25 marca 2013 r.). W dniu 2 kwietnia 2013 r. (data nadania 29 marca 2013 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2002 r. brat oraz ojciec Wnioskodawczyni nabyli samochód osobowy do użytku prywatnego. Samochód został zakupiony przez ojca Wnioskodawczyni w czasie trwania małżeństwa, we wspólności ustawowej.

W dniu 9 stycznia 2012 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego (akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 1 lutego 2012 r.), Wnioskodawczyni nabyła wraz z bratem i matką spadek po ojcu, w 1/3 części każdy. Przedmiotem masy spadkowej był m.in. opisany wyżej samochód osobowy.

Fakt nabycia spadku został zgłoszony w Urzędzie Skarbowym w K., na formularzu zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD – Z2, warunkującym zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. We wspomnianym powyżej formularzu, w części F, Wnioskodawczyni, Jej matka i brat podali wielkość udziału nabytego w drodze spadku samochodu w wysokości 1/6 każdy, nie uwzględniwszy faktu, iż ojciec nabył samochód w czasie trwania małżeństwa we wspólności ustawowej.

W dniu 6 lutego 2012 r. samochód został sprzedany siostrze i jej mężowi za kwotę 5.000 zł z uwagi na fakt, iż to oni byli od około 4 miesięcy faktycznymi użytkownikami pojazdu. Ze względu na zły stan zdrowia ojca Wnioskodawczyni nie przeprowadzono wcześniej formalności sprzedaży.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła, że sprzedaż samochodu osobowego nabytego w drodze spadku nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy sprzedaż udziału w samochodzie osobowym dokonana kilka dni po dacie jego nabycia w drodze spadku spowodowała obowiązek zapłaty przez Wnioskodawczynię podatku dochodowego od osób fizycznych...
Czy przy naliczeniu ewentualnego podatku dochodowego od osób fizycznych należy wziąć pod uwagę faktyczną cenę sprzedaży samochodu czy też jego wartość rynkową...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w zakresie pytania nr 2 wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni (przedstawionym ostatecznie w uzupełnieniu wniosku), w sytuacji opisanej we wniosku nie powinna płacić podatku od sprzedaży udziału w samochodzie osobowym, zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przycho...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »