Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.03.2015

Sprzedaż przez Internet a dochód w rocznym PIT

Pytanie podatnika: Czy wyprzedaż długoletniej kolekcji za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego powinna być wykazana w zeznaniu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 grudnia 2014 r. (wpływ do Biura – 12 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży długoletniej prywatnej kolekcji za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży długoletniej prywatnej kolekcji za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od lat siedemdziesiątych Wnioskodawca jest pasjonatem entomologii. Wnioskodawca jest na liście członków ... Towarzystwa ... a wcześniej też PTE. Od wielu lat Wnioskodawca gromadzi kolekcję owadów, ich nadwyżki sporadycznie zbywa a w zamian nabywa nowe okazy i włącza je do zbiorów, uzupełniając tak kolekcję.

Ostatnio, tj. w 2014 r. by zdobyć środki na kontynuację hobbystycznego uzupełniania zbiorów, Wnioskodawca prowadzi wyprzedaż internetowo w serwisie X. (gdzie założył sobie konto). Wnioskodawca zaznacza, że sprzedaż ta dotyczy okazów z długoletniej kolekcji stanowiących jego własność a wycena jest kalkulowana na zwrot kosztów. Wnioskodawca sprzedaje z kolekcji okazy oprawione w gablotki za co nabywa okazy do włączenia do kolekcji.

Część kolekcji Wnioskodawcy – na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody – została zarejestrowana w marcu 2005 r. przez Wojewodę ... i te okazy nie podlegają obrotowi.

Z tytułu wyprzedaży w 2014 r. Wnioskodawca osiągnął łączną kwotę przychodu 4.396 zł brutto, co po potrąceniu prowizji X. oraz należności za koszty wystawienia przedmiotów daje kwotę 3.905 zł za 104 pozycje sprzedane w tym (2014) roku. Niestety Wnioskodawca nie potrafi precyzyjnie z tej kwoty wyodrębnić kosztów uzyskania by wyliczyć faktyczny dochód w celu wykazania go w zeznaniu PIT-37 za 2014 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisana wyprzedaż powinna być wykazana w zeznaniu PIT, jeśli tak to w jakie formie?

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma on obowiązku rozliczać się z wyprzedaży własnej, długoletniej kolekcji, gdyż są to przedmioty będące w jego posiadaniu znacznie ponad 6 miesięcy. Wnioskodawca podkreśla, że są to sprzedaże o charakterze sporadycznym i nieczęstotliwym, choć czasami przybierają spore natężenie np. przy systematyzowaniu zbiorów. Kwota brutto przekracza graniczne 3.091 zł dochodu (za 104 pozycje wynosi 3.905 zł); Wnioskodawca nie jest w stanie wyodrębnić z niej precyzyjnie kosztów uzyskania.

Wnioskodawca zaznacza, że nie nabywa okazów w celach handlowych. Wskazuje, że zamierza kontynuować wyprzedaż na portalu X. nadwyżek własnej kolekcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) opodatkowaniu...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »