Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.10.2013

Sprzedaż mieszkania a opodatkowanie PIT

Pytanie podatnika: Czy w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w 1992 r. w odrębne prawo własności do lokalu (w 2012 r.), a następnie sprzedaży tego lokalu przed upływem 5 lat (w 2013 r.), licząc od końca roku, w którym to przekształcenie nastąpiło, powstanie przychód do opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia tego lokalu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2013 r. (data wpływu 28 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości –jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 14 września 1992 r. Wnioskodawca wraz z małżonką uzyskali przydział spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, wydany przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Następnie w dniu 14 lutego 2012 r., aktem notarialnym zawarta została umowa przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Małżonkowie byli członkami Spółdzielni Mieszkaniowej i przysługiwało im od 1992 r. spółdzielcze lokatorskie prawo do ww. lokalu. W 2012 r. wystąpili do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie posiadanego prawa na odrębną własność. Powołanym wyżej aktem notarialnym, w dniu 14 lutego 2012 r., na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 19 poz. 1116 z późn. zm.), została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i przeniesienie własności tego lokalu na rzecz Wnioskodawcy i Jego małżonki.

Następnie w dniu 20 maja 2013 r., aktem notarialnym małżonkowie dokonali sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego w 1992 r. w odrębne prawo własności do lokalu (w 2012 r.), a następnie sprzedaży tego lokalu przed upływem 5 lat (w 2013 r.), licząc od końca roku, w którym to przekształcenie nastąpiło, powstanie przychód do opodatkowania z tytułu odpłatnego zbycia tego lokalu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, w której nabywa się spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie ustanawia się prawo odrębnej własności na tym lokalu, w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia lokatorskiego prawa do lokalu, czyli w przypadku Wnioskodawcy – 1992 r.

Zatem, według Wnioskodawcy przychód ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego w 2013 r. nie powstanie, ponieważ minął już okres 5 lat od daty jego nabycia, a w związku z tym nie powstanie też obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższego w niniejszej sprawie, dla oceny skutków prawnopodatkowych odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości istotne jest ustalenie daty i sposobu jej nabycia.

Z wniosku wynika, że w dniu 14 września 1992 r. Wnioskodawca wraz z żoną uzyskali przydział spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, wydany przez Spółdzielnię Mieszkaniową. W 2012 r. wystąpili do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie posiadanego prawa na odrębną własność. W dniu 14 lutego 2012 r. na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, została ustanowiona odrębna własność ww. lokalu mieszkalnego i przeniesienie własności tego lokalu na rzecz małżonków.

Następnie w dniu 20 maja 2013 r. małżonkowie dokonali s...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »