Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatki dochodowe PIT i CIT - zagadnienia ogólne

06.06.2016

Sprzedaż kolekcji starych przedmiotów a opodatkowanie PIT

Czy sprzedając przedmioty z własnej kolekcji, trzeba zapłacić podatek dochodowy? Czy taka sprzedaż może być potraktowana jako działalność gospodarcza i może wymagać zarejestrowania firmy? A może trzeba zastosować przepisy o opodatkowaniu rzeczy używanych? Zobaczmy.

Odpowiedzi na takie pytania udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 4 maja 2016 r., nr ITPB1/4511-234/16/HD.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynikało, że wnioskodawczyni przejęła po swoim ojcu kolekcję około 2000 starych przedmiotów. W kolekcji przeważały stare monety, stare banknoty, odznaki, odznaczenia wojskowe, medale, stare zdjęcia itp. Po kilku latach podatniczka zdecydowała się sprzedać kolekcję. Wystawiła około 600 aukcji internetowych. Monety wystawiane były systematycznie, pojedynczo lub w zestawach np. rocznikowych lub tematycznych. Wnioskodawczyni sprzedawała wyłącznie przedmioty ze swojej kolekcji, nie dokupywała żadnych innych przedmiotów. Nie podejmowała żadnych specjalnych akcji ogłoszeniowych, reklamowych czy marketingowych.

Nie miała pewności, czy w związku ze sprzedażą monet będą ciążyły na niej jakieś obowiązki w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie PIT

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił w pierwszej kolejności, że przepisy ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) wyraźnie rozróżniają źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    • innych rzeczy

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »