Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

11.01.2013

Sprzedaż gruntów przez osobę fizyczną a opodatkowanie VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 24 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2012 r. został złożony wniosek, udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2006 r., doszło w Pani małżeństwie do sytuacji kryzysowej, w związku z którą postanowiła Pani wraz z mężem o rozstaniu i odrębnym zamieszkaniu. Sytuacja była dodatkowo skomplikowana z uwagi na prowadzenie wspólnej działalności gospodarczej. Przed ślubem zawarła Pani z mężem umowę o wyłączenie wspólności ustawowej. W wyniku negocjacji warunków rozstania, otrzymała Pani od męża na podstawie aktu darowizny w dniu 22 czerwca 2006 r. nieruchomość rolną składającą się z jednej działki o powierzchni X ha. Ponieważ nie mogła Pani już mieszkać wspólnie mężem, pod koniec 2006 r. postanowiła sprzedać podarowaną działkę w celu zakupu mieszkania dla siebie i swoich dzieci. W Urzędzie Gminy, uzyskała Pani informację, iż pomimo braku planu zagospodarowania przestrzennego, w studium działka ta przeznaczona jest pod przebieg obwodnicy miasta O. Ponieważ nie mogła Pani znaleźć nabywcy na tak dużą działkę, dokonała podziału gruntu na mniejsze działki (ok. 3000 m2), jednakże ze względu na plany związane z budową obwodnicy, nie mogła Pani sprzedać również mniejszych działek. Z uwagi na zaistniałe okoliczności, na początku roku 2007 złożyła Pani podanie o przekwalifikowanie tego gruntu na grunt budowlany. W dniu 3 kwietnia 2007 r. otrzymała Pani z Urzędu Gminy decyzję odmowną, z uwagi na planowaną obwodnicę, która miała przebiegać przez należący do Pani teren. Od powyższej decyzji złożyła Pani odwołanie i w dniu 3 lipca 2007 r., ponownie otrzymała Pani decyzję odmowną, również ze względu na planowaną obwodnicę. Na początku 2008 r. zgłosił się do Pani inwestor, który prowadzi firmę techniczno-doradczą i zaproponował zawarcie umowy przedwstępnej na zakup całej nieruchomości oraz udzielenie mu pełnomocnictwa do reprezentowania Pani w sprawie zmiany przeznaczenia nieruchomości. Nie zgodziła się na Pani na udzielenie szczegółowego pełnomocnictwa, a termin zawarcia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości ustalili Państwo – „do końca 2010 r.”. Od tego czasu nie występowała Pani z żadnymi wnioskami. Pod koniec 2010 r. chciała Pani dokonać sprzedaży, ale kupujący (Pani nieformalny pełnomocnik), odnośnie możliwości przekwalifikowania gruntu stwierdził, iż sprawa jest bardzo skomplikowana i prosi o wydłużenie terminu zawarcia umowy sprzedaży. Nie wyraziła Pani zgody na przedstawioną propozycję, jednak złożyła ustną obietnicę kupującemu, iż dopuszcza zawarcie aktu notarialnego do końca 2011 r., o ile nadal będzie wyrażał chęć nabycia. Obecnie, uzyskała Pani informację od pracownika Urzędu, iż zostały zakończone prace dotyczące zmiany trasy obwodnicy w studium i po tej zmianie, będzie możliwe opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura, może zostać zakończona najwcześniej w połowie 2013 r. Dotychczasowy „kupujący” oświadczył, że dopóki nie zostanie wyeliminowana obwodnica ze studium, nie kupi od Pani nieruchomości. Przedłużająca się sprawa związana ze zbyciem nieruchomości oraz pomoc zewnętrzna psychologa spowodowały, iż nie doszło do złożenia pozwu o rozwód i Pani małżeństwo nadal trwa. Formalnie prowadzi Pani w chwili obecnej wraz z mężem spółkę cywilną, która zajmuje się usługami czyszczenia kanalizacji oraz obsługą inwestycji deweloperów, w tym pośrednictwem sprzedaży nowych domów. Jest...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »