Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.10.2012

Spłata na rzecz byłego małżonka a wydatki na cele mieszkaniowe

Pytanie podatnika: W styczniu 2011 r. Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym ojcu 1/4 mieszkania. Udział ten sprzedała w listopadzie tego samego roku. Oprócz ww. udziału posiada wspólnie z byłym mężem mieszkanie własnościowe. Wyrokiem sądu Wnioskodawczyni została zobowiązana do spłaty połowy wartości mieszkania na rzecz byłego męża. Czy spłata na rzecz męża dokonana ze środków uzyskanych ze sprzedaży części mieszkania po ojcu stanowi wydatek na cele mieszkaniowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 24 lipca 2012 r.). oraz pismem z dnia 8 sierpnia 2012 r. (data wpływu 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu ze zbycia nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 10 lipca 2012 r., Nr IPTPB2/415-494/12-2/KSM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749), wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie wysłano w dniu 10 lipca 2012 r. (skutecznie doręczono dnia 16 lipca 2012 r.), zaś w dniu 24 lipca 2012 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 23 lipca 2012 r.).

Pismem z dnia 30 lipca 2012 r., Nr IPTPB2/415-216/12-4/KSM, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14 h ww. ustawy Ordynacja podatkowa - ponownie wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 30 lipca 2012 r., (skutecznie doręczono dnia 2 sierpnia 2012 r.), zaś w dniu 13 sierpnia 2012 r. (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 8 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 4 listopada 2011 r. sprzedała swój udział w mieszaniu za kwotę 42.500 zł od czego powinna zapłacić podatek dochodowy. Oprócz udziału w mieszaniu rodziców posiada wspólnie z byłym mężem mieszkanie własnościowe.

Wyrokiem Sądu z dnia 8 grudnia 2011 r. Nr sygn. akt xxx/x Wnioskodawczyni została zobowiązana do spłaty połowy wartości mieszkania w kwocie 90.680,00 zł, na rzecz byłego męża. Po spłacie, Wnioskodawczyni, będzie jedyną właścicielką mieszkania.

Z uwagi na braki wniosku wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni ponownie opisała zaistniały stan faktyczny dodając, iż na podstawie aktu notarialnego Nr xxx/xx z dnia 10 stycznia 2011 r. odziedziczyła po zmarłym ojcu 1/4 części mieszkania położonego w T., a następnie w dniu 4 listopada 2011 r. sprzedała swój udział w mieszaniu za kwotę 42.500,00 zł.

Ze względu na to, iż Wnioskodawczyni nie określiła daty śmierci spadkodawcy ponownie wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków. W uzupełnieniu Wnioskodawczyni dodała, iż 1/4 części przedmiotowego mieszkania odziedziczyła w dniu 23 grudnia 2010 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż podana data, jest datą śmierci ojca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwotę 42.500,00 zł ze sprzedaży części mieszkania po ojcu, Wnioskodawczyni może zaliczyć jako nabycie mieszkania spłacając 90.680,00 zł byłemu mężowi i w ten sposób skorzystać ze zwolnienia od podatki na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131?

Zdaniem Wnioskodawczyni, po spłaceniu kwoty 90.680,00 zł byłemu mężowi Wnioskodawczyni stanie się właścicielką całego mieszkania. Pieniądze ze sprzedaży części mieszkania po ojcu w kwocie 42.500,00 zł przeznaczone zostały na nabycie własnego mieszkania, zatem Wnioskodawczyni ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »