Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Podatek VAT i akcyza - zagadnienia ogólne

26.07.2017

Skutki w VAT wypłaty dywidendy rzeczowej w postaci 100% udziałów spółki zależnej

Z zasady dywidenda wypłacana jest w środkach pieniężnych. Opodatkowaniu VAT podlega natomiast odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług. Przekazanie środków pieniężnych nie stanowi żadnej z ww. czynności, zatem jest ono neutralne na gruncie VAT. Czy podobnie jest w przypadku wypłaty dywidendy w formie rzeczowej?

Wspólnik ma prawo do udziału w zysku spółki, czego przejawem jest przysługujące mu uprawnienie do dywidendy. Dywidenda nie musi być wypłacana jedynie w formie pieniężnej. Uchwała wspólników może przewidywać, że dywidenda zostanie wypłacona w formie rzeczowej.

Spółka przekazująca dywidendę nie otrzymuje zasadniczo nic w zamian, jest to więc czynność nieodpłatna. Jednocześnie, w zależności od tego, co jest przedmiotem dywidendy, na gruncie VAT może być ona zakwalifikowana jako nieodpłatna dostawa towarów przewidziana w art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) albo jako nieodpłatne świadczenie usług przewidziane w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Przedmiotem dywidendy mogą być również udziały w innej spółce. Pojawia się pytanie: Jak na gruncie VAT należy zakwalifikować tego rodzaju dywidendę rzeczową?

Przykład:

Spółka Alfa będąca spółką akcyjną zamierza wypłacić jednemu z akcjonariuszy dywidendę rzeczową w postaci udziałów spółki Beta. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a Spółka Alfa posiada 100% udziałów. Akcjonariusz w ramach wypłaty dywidendy rzeczowej ma otrzymać 100% udziałów spółki Beta. Strony zastanawiają się jakie skutki w VAT wywoła tego rodzaju przekazanie.

Przedmiotem zbycia w tym przypadku ma być 100% udziałów spółki zależnej. Nabywca udziałów stanie się zatem właścicielem całego przedsiębiorstwa. Należy więc rozważyć, czy czynność tego rodzaju może zostać zakwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji przedsiębiorstwa, jednak pomocniczo można odwołać się do regulacji przewidzianych na ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »